تسنیم/ مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به رتبه اول استان در کاهش بارش گفت: با وجود پدیده گلخانه‌ای و شرایط حدی نمی‌توان امیدوار به تغییر وضعیت و افزایش بارش در سال‌های آتی بود.

مهران چراغ‌پور، مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با اشاره به خسارات ناشی از وزش تندبادهای شدید در کوهرنگ طی روزهای گذشته اظهار داشت: سرعت این تندبادها حداکثر۱۲۰ کیلومتر بر ساعت و به صورت لحظه‌ای اما با خسارات زیاد همراه بود.
وی با اشاره به رتبه اول چهارمحال و بختیاری در کاهش بارش کشور افزود: تا قبل از سامانه بارشی دو روز اخیر کمبود بارش در استان ۲۳ درصد بود و اکنون ۲۲ درصد شده است که هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به حد نرمال بارندگی را داریم، طی بارش‌ها میانگین بارش در شهرکرد ۵ میلیمتر بود و میانگین بارش‌ها در استان طی سال زراعی جاری به ۳۱۷ میلیمتر کاهش یافته است در حالی‌که باید ۴۰۵ میلیمتر باشد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری بیان داشت: میانگین بلند مدت بارش در شهرکرد ۲۹درصد، در سامان۳۲درصد، فارسان ۳۳ درصد، اردل ۱۶ درصد، بن ۲۲درصد و لردگان ۶درصد کاهش داشته و ارتفاع برف که هم‌اکنون باید در کوهرنگ یک متر باشد با بارش‌های اخیر به صفر رسیده و ذخیره برف نداریم همچنین اگر بارش داشته باشیم ماندگاری نخواهد داشت و خشکسالی نیز  از تبعات آن خواهد بود.
چراغ‌پور، وضعیت کاهش بارش در سال‌های آینده را غیرقابل تغییر دانست و گفت: با وجود پدیده گلخانه‌ای، شرایط حدی که شامل بارش بسیار کم یا بسیار زیاد ناگهانی و پرسرعت است، نمی‌توان امیدوار به تغییر وضعیت و افزایش بارش در سال‌های آتی بود.
وی تغییر در مصرف آب و الگوی کشت، استفاده بهینه از آب بخش صنعت و کشت‌های با مصرف آب کم را از شیوه‌های سازگاری با این معضل عنوان کرد و ادامه داد: تغییر اقلیم و گرم شدن هوا بیشترین تاثیر خود را بر منطقه زاگرس گذاشته و بالا آمدن جو حاره‌ای به سمت زمین مانند سدی موجب جلوگیری از ورود جریانات مرطوب به کشور از دریای سرخ و اقیانوس‌ها شده که این پدیده در بهمن‌ماه امسال نیز رخ داد و به همین علت در فاز کم‌بارشی قرار گرفته‌ایم.
چراغ‌‌پور خاطرنشان کرد: صبح امروز شهرکرد با منفی هفت درجه سردترین نقطه و لردگان با ۱۷ درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین نقطه استان بود.

آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday