تسنیم/ در آستانه نوروز بازار تخلفات نیز داغ است و هر چند مسئولان از نظارت‌ها و بازرسی‌ها سخن می‌گویند اما گویی هیچ نظارتی نتوانسته مانع برخی از تخلفات از جمله گران فروشی و احتکار یا حتی قاچاق شود.

این روزها بازار حال و روز خوبی ندارد، کاسبان و مصرف‌کنندگان هر یک به نوعی از بازار گلایه دارند اما درد مشترک آنها گرانی و کالاهای بی‌کیفیت است. این موضوع در امر اقلام خوراکی خود را بیشتر نشان می‌دهد و زندگی و معیشت مردم را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است.
به گونه‌ای که کمبود روغن؛ کمبود مرغ؛ گرانی افسار گسیخته تخم مرغ در ماه‌های اخیر جزء لاینفک مشکلات بازار بوده است. هر چند مسئولان از نظارت‌ها و بازرسی‌ها سخن می‌گویند اما گویی هیچ نظارتی نتوانسته مانع برخی از تخلفات از جمله گران فروشی و احتکار یا حتی قاچاق شود.
حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صمت استان فارس از تشدید بازرسی‌ها در روزهای منتهی به سال جدید خبر می‌دهد. براساس گفته‌های وی مرغ گرم، تخم مرغ، آرد و نان، لاستیک و سیمان بیشترین میزان تخلف را در استان فارس داشته‌اند.
بر این اساس با بازرسی‌های انجام شده برای تخلفات توزیع مرغ گرم ۳۴۰ پرونده با ارزش ریالی ۸۸۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در استان فارس تشکیل شده است. همچنین در زمینه بازرسی تخم مرغ ۲۲۰ پرونده با ارزش ریالی ۱۹۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تشکیل شده است.
در ادامه تخلفات آرد و نان با تشکیل ۴۲۵ پرونده و ارزش ریالی یک میلیارد و ۲۹۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بیشترین تعداد تخلف را به خود اختصاص داده است.
لاستیک و سیمان دو کالای دیگری است که بیشترین میزان تخلف را داشتند که بر این اساس در زمینه لاستیک ۹۵ پرونده با ارزش ریالی ۱۳ میلیارد و ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و سیمان ۳۰۴ پرونده با ارزش ریالی ۳ میلیارد و ۶۶۹ میلیون تومان تشکیل شده است.
تفاوت قیمت بین آنچه با عنوان سهمیه‌ای و آزاد عرضه می‌شود یکی از دلایل بروز تخلف است که کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورت ادامه این روند تخلفات در سال جدید بیشتر نیز می‌شود.
منصور جباری، سرپرست شرکت غله و بازرگانی استان فارس یکی از کسانی است که تفاوت قیمت را عامل به وجود آمدن تخلف و دلالی می‌داند. وی در ستاد تنظیم بازار استان فارس درباره تخلفات حوزه آرد گفت: تفاوت قیمت بین آرد سهمیه‌ای و آزاد هر نانوای پاکدستی را هم ممکن است به تخلف وادارد.
به گفته وی در حال حاضر یک کیسه آرد با قیمت کیلویی ۸۲۰ تومان و با قیمت تمام شده حدود ۴۰ هزار تومان به نانوایی‌های نوع یک داده می‌شود که همین میزان آرد در بازار آزاد بیش از ۱۲۰ هزار تومان است.
سرپرست شرکت غله و بازرگانی استان فارس معتقد است که این تفاوت فاحش قیمت سبب می‌شود که بستر برای تخلف باز شود و ادامه همین روند سال آینده مشکل را دوچندان می‌کند چراکه قیمت گندم ۴ هزار تومان اعلام شده که ممکن است بیشتر نیز شود.
به گفته جباری از طرفی هزینه حمل آرد برای درب مغازه مرتب رو به افزایش است در حالی قیمت نان و گندم ثابت است این سبب می‌شود تولیدکننده آرد و نانوا دچار مشکل شوند و زمینه برای تخلف هم باز است.
بر همین اساس اداره تعزیرات استان فارس نیز اعلام کرده که در ۱۱ ماه گذشته ۲۹ هزار فقره پرونده در تعزیرات تشکیل شده که ۱۹ هزار فقره مربوط به کالا و خدمات بوده است.
این امر به این معناست که بیش از نیمی از پرونده‌ها مربوط به تخلفات کالاها است که لزوم بازرسی و نظارت بیشتر را ایجاب می‌کند. همچنین لازم است که برخی از قوانین یا دستورالعمل‌ها مانند چند نرخی بودن کالاها یا تفاوت زیاد نرخ آنها اصلاح شود تا بستری برای تخلف ایجاد نشود.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online