ایلنا/ سربازرس رفاهی کارگران ساختمانی آذربایجان غربی از وجود هفت هزار کارگر ساختمانی ارومیه در لیست انتظار بیمه تامین اجتماعی خبر داد.

چنگیز عمری، سربازرس رفاهی کارگران ساختمانی آذربایجان غربی در خصوص وضعیت کارگران ساختمانی در سال ۹۹، گفت: اوضاع کارگران فصلی در بخش ساختمان طی سال‌های گذشته خوب نبوده؛ اما همزمان با شیوع ویروس کرونا اوضاع معیشتی کارگران بغرنج‌تر هم شده است.
وی با بیان اینکه کرونا باعث بیکاری صدها کارگر فصلی و دائمی طی یکسال گذشته در استان شده است، افزود: این کارگران بعد از بیکار شدن برای تامین معاش خانواده‌هایشان به شغل‌های کاذبی نظیر دستفروشی روی آورده‌اند.
این فعال کارگری با بیان اینکه سفره کارگران هر روز خالی‌تر می‌شود، افزود: بیکاری یکی از بزرگترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‌ریزد و باعث ایجاد بحران‌های متعدد در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‌شود.
به گفته عمری؛ کرونا کارگران فصلی را در حالی زمین‌گیر کرده است که میزان ساخت و سازها به علت وجود ویروس کرونا به شدت کاهش یافته است.
عضو هیئت اجرایی خانه کارگر آذربایجان غربی در ادامه اظهار کرد: بسیاری از خانواده‌های کارگری در شرایط نامناسب اقتصاد کشور برای تهیه نان شب دچار مشکل شده‌اند. متاسفانه، کرونا بیشترین آسیب را به کارگران به ویژه به مشاغل ساختمانی وارد کرد. در این مورد خاص نمی‌توان حتی کارفرمایان را مقصر دانست، چراکه باید دولت حمایت مناسبی هم از کارفرمایان واحدهای تولیدی و صنعتی و هم از کارگران داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه غفلت از ساماندهی کار و کارگر در جامعه فلاکت به بار می‌آورد، درباره تناسب تورم با دریافتی کارگران، اضافه کرد: هم‌اکنون تورم موجود در کشور هیچ تناسبی با دریافتی‌های کارگران ندارد و شکی نیست که مسئولان ما باید به فکر ارتقای سطح زندگی مردم باشند.
عمری افزود: با این اوضاع اقتصادی، گرانی مصالح و تجهیزات ساختمانی به حدی رسیده که اکثر سازندگان مسکن توان ساخت مسکن ندارند، بنابراین وقتی ساختمانی ساخته نمی‌شود نیازی به کارگر هم نیست.
عمری در ادامه سخنان خود درباره مشکلات بیمه کارگران ساختمانی نیز گفت: متاسفانه کارگران زیادی هستند که از پوشش خدمات بیمه اجتماعی بهره‌مند نیستند. بسیاری از کارگران ساختمانی از مدت ها قبل سال ها در صف بیمه می‌ایستند تا شاید شرایط بهرمندی از بیمه را داشته باشند.
وی افزود: در حال حاضر هفت هزار کارگر ساختمانی در ارومیه و ۱۵ هزار کارگر در استان در سامانه بیمه‌ای ثبت نام کرده و منتظر بیمه شدن هستند.
عمری گفت: در بین کارگران افرادی با سوابق بالای کاری مشاهده می‌شود که بعد از سال‌ها کار در یک واحد تولیدی وصنعتی هنوز تحت پوشش بیمه‌ای قرار نگرفته‌اند. اکثر این افراد برای تامین هزینه‌های درمانی خود و خانواده‌هایشان بیشتر از جیب هزینه می‌کنند و به خاطر هزینه بالای داروها و خدمات بهداشتی قادر به تکمیل طول دوره درمان خود نیستند.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today