تسنیم/ نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان به تشریح جزئیات پرداخت فطریه و کفاره عمد و غیر عمد پرداخت و گفت: پرداخت زکات از واجبات دین مبین اسلام است.

آیت‌الله سید محمد شاهچراغی، نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان اظهار کرد: پرداخت زکات فطره برای افرادی که غنی هستند و در ماه مبارک رمضان فقیر نبوده‌اند و محتاج کمک دیگران نبوده‌اند؛ واجب است.
وی افزود: مصرف زکات فطره نیز شخص است و باید به فقرا و نیازمندان داده شود و مراجع نیز می‌گویند بهتر این است که زکات فطره به فقرا داده شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان بیان کرد: مبلغ زکات فطره آن‌طور که از دفتر مقام معظم رهبری ابلاغ شده است برای هر نفر 20 هزار تومان تعیین شده است؛ یعنی هر فردی که نان‌خور اعم از زن و بچه و نوکر یا مهمانی چندروزه داشته که سر سفره او حاضر بوده‌اند، باید برای همه آن‌ها هر نفر 20 هزار تومان کنار بگذارد و در روز عید فطر آن را به دست فقرا برساند.
آیت‌الله شاهچراغی بیان کرد: زکات فطره باید به شیعه داد و به فقیر پرداخت شود؛ بنابراین این زکات نباید به غیر فقیر داده شود.
وی با بیان اینکه هر فردی باید مبلغ زکات فطره را از مالش در شب عید فطر قبل از فرارسیدن روز عید جدا کند، گفت: نکته‌ای که باید در پرداخت زکات فطره بدان توجه شود این است که برای هر فردی این مبلغ 20 هزار تومان حال چه آن فرد بچه شیرخوار باشد یا فرد مسن؛ برای همه افراد یکسان است.
نماینده ولی‌فقیه در استان سمنان در مورد میزان کفاره اعم از عمد و غیر عمد نیز بیان کرد: اگر فردی در ماه مبارک رمضان به عمد روزه نگرفته است(قادر به روزه گرفتن بوده اما روزه نگرفته است) باید برای هر روزی که به عمد روزه نگرفته 300 هزار تومان کفاره بدهد و فردی که به غیر عمد به دلیل عذر ناشی از کهولت سن یا بیماری قادر به روزه گرفتن نبوده است باید برای هر روز پنج هزار تومان کفاره بدهد.
آیت‌الله شاهچراغی تأکید کرد: پرداخت زکات فطره واجب است و بلا و مرگ‌های ناگهانی را از خانواده‌ها دور می‌کند.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today