تسنیم/ رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: طوفان حاره‌ای «تائوته» در فاصله ۱۹۰۰ کیلومتری از جنوب چابهار تشکیل شد که با نزدیک شدن طوفان به آب‌های جنوب کشور، ارتفاع موج در دریای عمان به ۳ متر افزایش می‌یابد.

علی ملاشاهی، رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: طوفان حاره‌ای«تائوته» در فاصله 1900 کیلومتری از جنوب چابهار تشکیل شد که با نزدیک شدن طوفان به آب‌های جنوب کشور، ارتفاع موج در دریای عمان به سه متر افزایش می یابد.
وی افزود: این طوفان هم‌اکنون در محدوده جغرافیایی مدار 12.5 درجه شمالی و 72.5 درجه شرقی  قرار دارد و با سرعت حرکت 9 کیلومتر در ساعت به سمت شمال و شمال غرب در حرکت است.
وی ادامه داد: این طوفان چند ساعت قبل تشکیل شده و به نظر می‌رسد در روزهای آینده تا حدود عرض 20 درجه پیشروی کند و سواحل استان را به صورت غیرمستقیم تحت تأثیر قرار دهد. بر اساس آخرین خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی انتظار می رود طوفان در روزهای آینده تقویت شود و سرعت وزش آن به 150 کیلومتر بر ساعت برسد.
ملاشاهی خاطرنشان کرد: بارش‌های فوق سنگین، وزش تندبادهای شدید با سرعت 150 کیلومتر بر ساعت و بیشتر و متلاطم شدن دریا در محدوده فعالیت این طوفان از مخاطرات ناشی از آن است که توصیه می‌شود صیادان فراساحل کشور تا زمان فروکش کردن طوفان از تردد در عرض‌های جغرافیایی درگیر خودداری کنند.
رئیس گروه پیش‌بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: الگوی فعلی مورد انتظار برای مسیر حرکت طوفان، شمال غربی و سواحل کشور پاکستان است؛ اما با توجه احتمال وقوغ تغییرات در این مسیر، هرگونه جا به جایی در مسیر حرکت آن در روزهای آینده اطلاع‌رسانی می‌شود. انتظار می‌رود از روز دوشنبه آثار طوفان«تائوته» در سواحل استان نمایان شود و ارتفاع موج در نزدیک سواحل چابهار به حدود دو تا سه متر برسد.
ملاشاهی گفت: به طور قطع ارتفاع موج در فراساحل بیشتر از سه متر خواهد بود بنابراین طوفان موجب اختلال در فعالیت های دریایی می شود. احتمال بروز خسارت به تأسیسات دریایی نیز وجود دارد. توصیه می‌شود فعالیت‌های صیادی، تفریحات آبی و تردد کشتی‌ها متوقف شود قایق‌ها به مکان های امن منتقل شوند.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today