مهر/ مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت در آستانه ثبت جهانی یونسکو قرار گرفت.

محمد حسن طالبیان، مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به همراه نماینده سازمان جهانی میراث یونسکو در ارزیابی و تائید عرصه و عیان در کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت اظهار کرد: در راستای ثبت جهانی کاروانسراهای کشور، ۵۶ کاروانسرا از ۲۴ استان از اقلیم‌های و راه‌های مختلف به یونسکو معرفی شده‌اند.
وی افزود: تاکنون ۲ ارزیاب از سازمان جهانی یونسکو برای ارزیابی آثار معرفی شده وارد کشور شدند که ۳۹ کاروانسرا توسط نخستین ارزیاب مورد بررسی قرار گرفت و ارزیابی مابقی آثار نیز در حال اجراست.
طالبیان گفت: کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت، پنجاه و یکمین کاروانسرای کشور است که مورد ارزیابی کمیته میراث جهانی مورد قرار گرفت و ۵ کاروانسرای دیگر از استان‌های خوزستان، کرمانشاه و همدان نیز در روزهای آینده مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: پرونده کاروانسراهای ایرانی جز پرونده‌های بزرگ و زنجیره‌ای در فهرست سازمان یونسکو قرار گرفته است.
وی افزود: پرونده آثار معرفی شده، دو سال پیش به سازمان یونسکو ارسال شده که پس از ارزیابی‌هایی که صورت خواهد گرفت، قرار است این آثار برای ثبت تیرماه سال آینده در اجلاس میراث جهانی یونسکو مطرح شود.
طالبیان تصریح کرد: با ثبت این آثار در سازمان جهانی یونسکو، زنجیره‌ای از کاروانسراها در کشور تشکیل می‌شود که مزایای زیادی برای رونق و توسعه صنعت گردشگری کشور برای جذب گردشگران و معرفی این آثار به بیش از ۲۰۰ کشور در دنیا خواهد داشت.
مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بیش از ۸۰۰ کاروانسرا در فهرست آثار ملی داریم و مستندات بیش از یک هزار کاروانسرا نیز موجود است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today