تابناک/ از تناقض های گفتاری رئیس سازمان بحران کشور که مدیریت مناطق زلزله زده و یا ناشی از حوادث غیرمترقبه از وظایف ذاتی ایشان و حوزه ی مدیریت ایشان است می گذریم.اگر چه انتظار می رود که دولت، برخوردی قانونی و انقلابی با ایشان داشته باشد. 

جناب دکتر رییسی
رئیس جمهور محترم
با سلام و دعای خیر
احتراما همانگونه که استحضار دارید در پی وقوع زلزله در مناطق روستایی شهرستان اندیکا و دیگر مناطق خوزستان، خسارات بسیاری به این قشر محروم، از قبیل تخریب واحدهای مسکونی آنهم در هنگامه ی فرارسیدن سرما و دیگر مشکلات آن، وارد آمده است. انتظار می رفت که دولت هرچه زودتر نسبت به بازسازی آن مناطق اقدام و از درد و بی پناهی مردم بکاهد. اما سخنان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، مبنی بر اینکه:”آمار ارایه شده زلزله اندیکا دقیق نیست” بر رنج و سردرگمی مردم بی پناه افزود. زیرا از یک طرف مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در گفتگو با خبرگزاری مهر در روز ۲۷ مهرماه، عنوان کرده است که ۲۹۰۰ واحد مسکونی در زلزله اندیکا آسیب دیده و از این تعداد ۹۸۰واحد مسکونی به طور کلی، تخریب شده و نیازمند احداث مجدد هستند. در ادامه ایشان صعب العبور بودن و نبود راه و دیگر امکانات را مانعی برای آواربرداری و آغاز عملیات اجرایی احداث و ساخت این روستاها عنوان کرده است.
از تناقض های گفتاری رئیس سازمان بحران کشور که مدیریت مناطق زلزله زده و یا ناشی از حوادث غیرمترقبه از وظایف ذاتی ایشان و حوزه ی مدیریت ایشان است می گذریم.اگر چه انتظار می رود که دولت، برخوردی قانونی و انقلابی با ایشان داشته باشد.
جناب رییس جمهور، سخن مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان مبنی بر نبود راه برای خدمات رسانی، خود قصه ی پر غصه ی دیگری است که این زلزله از آن پرده برداشت. حتما می دانید که طبق بند ج ماده ۱۳۷ قانون توسعه سوم، قرار بود و دولت موظف شده بود تا تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار را از نعمت راه، آب، برق، مدرسه، خانه بهداشت و….برخوردار نماید! برنامه ششم نیز رو به پایان است و انباشت مشکلات مردم و منطقه از یک طرف و عدم انجام تعهدات دولتها از سوی دیگر، موجب بازتولید فقر و تعمیق محرومیت این مناطق شده است. اگر این زلزله نبود شاید فریاد محرومیت مردم این مناطق که هنوز از ابتدایی ترین امکانات عمرانی و رفاهی محروم مانده اند به گوش شما نمی رسید و یا اگر می رسید هم، باور کردنی نبود.
جناب رئیس جمهور!
بر اساس گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی در اسفند سال ۸۱ به دولت، ۹ شهرستان محروم در سراسر کشور وجود دارد که شاخص توسعه این مناطق، زیر میانگین کشوری است. بیش از ۵۰٪ آنها در خوزستان، قرار دارند یعنی شهرستانهای ایذه، مسجدسلیمان، باغملک، هفتکل، لالی و اندیکا!
در تمام این سالها، فریاد محرومیت و مظلومیت این مردم به جایی نرسید و همچنان در فقر و بیکاری و محرومیت زندگی می کنند.
آمار زیاد و پراکندگی این روستاها، نبود امکانات زیرساختی و متناسب با نیازمندی زندگی این مردم و اینک زلزله و فرارسیدن فصل سرما و آواره ماندن مردم، توجه جدی و عملی را از سوی دولت می طلبد.
مردم امیدوار بودند که با کمک دولت، ظرف چند ماه آینده، زندگی آنها،در مدار و روند عادی، قرار گیرد غافل از اینکه، سازمان بحران، هنوز درگیر آمار است و نمک به زخم مردم محروم اندیکا می پاشد.
جناب رئیس جمهور!
به عنوان نماینده ملت که سوگند یاد کرده اید از حقوق شهروندی مردم، پاسداری کنید، انتظار می رود ضمن دستور برخورد و عزل اینگونه مدیران و مدیریتها، که در حوادث مشابه مانند سیل خوزستان نیز، ناکارامدی و ناتوانی خود را نشان داده و مردم تاوان آن را داده اند ولی همواره از حاشیه ی امن برخوردار بوده اند، نسبت به تسریع در خدمات رسانی و رفع مشکلات و احداث واحدهای مسکونی این مردم نجیب و وفادار به کشور، اما همواره محروم و مظلوم، پیگیری موثرتری به عمل آید.


 

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today