ایرنا/ کارشناس ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: ۵۴ نوزاد سالم از مادران مبتلا به ایدز در این استان از سال ۸۱ تا کنون متولد شدند که 4 مورد آن در سال جاری بوده است.

مرجان مشکوتی، کارشناس ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: ۵۴ زن باردار مبتلابه ایدز تحت مراقبت و درمان مرکز بهداشت اصفهان قرار گرفتند و همه آن‌ها موفق به تولد نوزادان سالم شدند.
وی با تأکید بر اینکه انواع خدمات مشاوره، مراقبت و درمان به افراد مبتلابه ایدز در مراکز بهداشت به‌صورت رایگان ارائه می‌شود، اظهار داشت: از افرادی که در معرض رفتارهایی مانند اعتیاد و ارتباط جنسی پرخطر قرار دارند درخواست می‌کنیم که برای انجام آزمایش اچ آی وی به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مراجعه کنند.
مشکوتی با اشاره به اینکه در حال حاضر 3 مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در استان اصفهان شامل مرکز خدمات جامع سلامت نواب صفوی اصفهان، شاهین‌شهر و نجف‌آباد فعال است، خاطرنشان کرد: با فعالیت این مراکز میزان دسترسی بیماران اچ آی وی مثبت به خدمات مراقبت و درمان افزایش‌ یافته است.
وی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته و پس از شیوع ویروس کرونا، شناسایی موارد جدید مبتلابه اچ آی وی و بیماریابی کاهش یافته است، اضافه کرد: در این دوران تلاش کردیم تا با تماس‌های تلفنی و ارائه دارو برای مدت‌زمان بیشتر به بیماران اچ آی وی، سطح خدمات مراقبتی و درمانی برای آن‌ها را حفظ کنیم.
وی کل موارد شناسایی‌شده مبتلابه اچ آی وی مثبت در استان اصفهان تا آبان امسال را ۷۹۵ نفر شامل ۶۴۱ مرد و ۱۵۴ زن اعلام کرد و گفت که تاکنون ۳۲۹ نفر از بین آن‌ها فوت کردند.
مشکوتی بابیان اینکه بر اساس آمار تجمیعی از ابتدای شناسایی بیماران ایدز تاکنون ۶۰ درصد از راه‌های انتقال اچ آی وی در استان اصفهان اعتیاد تزریقی، ۳۲ درصد رابطه جنسی، 5 درصد نامشخص، ۲ درصد مادر به کودک و یک درصد انتقال خون بوده است، تصریح کرد: در سال‌های اخیر اگر آمار سالانه را در نظر بگیریم انتقال از طریق رابطه جنسی نسبت به سایر موارد، سهم بیشتری دارد.
وی افزود: در مواردی که در ۶ ماه نخست امسال در کشور تشخیص داده شد راه احتمالی انتقال در ۱۵.۵ درصد موارد اعتیاد تزریقی، ۵۴.۲ درصد رابطه جنسی، ۲.۱ درصد مادر به کودک و ۲۸.۲ درصد راه احتمالی نامشخص بوده است.
مشکوتی ادامه داد: در ۶ ماه نخست امسال در استان اصفهان نیز بیشتر موارد انتقال اچ آی وی در موارد جدید شناسایی‌شده، ارتباط جنسی بوده است.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today