صدا و سیما/ حدود ۷ گونه کاکایی از مناطق سرد سیبری و آسیای میانه برای زمستان گذرانی به رودخانه چشمه کیله تنکابن مهاجرت کردند.

همه ساله با فرا رسیدن فصل سرما، کوچ کاکایی‌ها از گونه‌های نقره ای، دُم سیاه، دودی و پشت سیاه از مناطق سردسیر وُلگا، شمال خزر و کشور‌های آسیای میانه به غرب استان آغاز می‌شود.
این پرندگان با جثه‌ای متوسط و بزرگ از حشرات، ماهیان، سخت‌پوستان، نرم‌تنان میوه‌ها و نیز مواد گیاهی تغذیه کرده و زندگی جمعی دارند.
پرواز کاکایی‌های رودخانه چشمه کیله در این فصل از سال، جلوه خاصی به شهرستان تنکابن داده و بسیاری از گردشگران اقدام به عکاسی و ثبت تصاویری زیبا از آن‌ها می‌کنند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تنکابن گفت: بر اساس سرشماری سال ۹۵ بیش از ۷ هزار کاکایی از منطقه ولگا واقع در روسیه به رودخانه چشمه کیله مهاجرت کردند و احتمال می‌دهیم این رقم در سرشماری جدید افزایش یابد.
هادی منصور کیایی افزود: این پرندگان از امنیت بالایی در غرب مازندران برخوردار هستند و همین مسئله سبب شده که هر ساله بر تعداد آن‌ها افزوده شود.
او سهولت درتامین غذا و فاصله نزدیک بین رودخانه و دریا را از دیگر امتیازات رودخانه چشمه کیله برای کاکایی‌ها برشمرد و گفت: از آنجایی که این پرنده همه چیز خوار است، نان دادن مردم به آن‌ها هیچ تاثیری بر رژیم غذایی آن‌ها نخواهد گذاشت.
کاکایی‌ها، اواخر اردیبهشت به مهاجرت خود پایان می‌دهند.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today