باشگاه خبرنگاران/ معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان از انعقاد سه تفاهم‌نامه میان اصفهان و سنت پترزبورگ با هدف استفاده از ظرفیت دیپلماسی و توسعه ارتباطات تجاری میان این دو شهر خواهرخوانده، خبر داد.

کارگروه توسعه صادرات استان با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان برگزار شد. در این نشست گزارشی از وضعیت پنج ماهه صادرات و گمرکات استان اصفهان مطرح شد.
امیررضا نقش، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان بیان کرد: طبق گزارشات ارائه شده؛ خوشبختانه در حوزه صادرات نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم. بالاخص شاهد رشد صادرات و مبادلات تجاری استان اصفهان به کشور روسیه هستیم.
او ادامه داد: افزایش صادرات در هر دو شاخص ارزشی و وزنی مشهود است و محصولات کشاورزی استان اصفهان در رتبه نخست لیست اقلام صادراتی به کشور روسیه قرار دارند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان عنوان کرد: استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های ایجاد شده برای توسعه روابط تجاری با کشور روسیه یکی از محور‌های گفتگو و تبادل نظر در کارگروه توسعه صادرات استان بود.
نقش ادامه داد: در این راستا مقرر شد با هدف بهره‌مندی از فرصت‌های ایجاد شده، یک گروه‌کاری ویژه برای استفاده از ظرفیت‌های موجود تشکیل گردد؛ تا ضمن ارائه یک نقشه راه مشخص، به صورت کارشناسی و کاربردی در حوزه توسعه ارتباطات تجاری و صادرات به روسیه فعالیت کند.
او محور دیگر جلسه کارگروه توسعه صادرات استان را استفاده از ظرفیت خواهرخواندگی اصفهان و سن‌پترزبورگ عنوان کرد و گفت: درصدد هستیم تا بتوانیم به خوبی از ظرفیت خواهرخوانده‌های اصفهان از جمله سنت پترزبورگ بهره ببریم. در این زمینه مقرر شد؛ سه تفاهم‌نامه میان اصفهان و سنت پترزبورگ منعقد گردد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان افزود: یکی از این تفاهم‌نامه‌ها میان شورای شهر اصفهان و مجلس قانونگذاری سنت پترزبورگ در زمینه توسعه روابط دیپلماسی عمومی و فرهنگی و موضوعات گردشگری خواهد بود.
نقش تفاهم‌نامه دیگر را میان اتاق بازرگانی اصفهان و اتاق بازرگانی سنت پترزبورگ با هدف ورود و فعالیت بخش خصوصی هر دو استان خواهرخوانده اعلام کرد.
او تفاهم‌نامه میان دولت محلی سنت پترزبورگ با استانداری اصفهان را سومین تفاهم‌نامه و پیشتیبانی برای دو تفاهم نامه دیگر دانست، هر چند که به گفته دکتر نقش، هر سه تفاهم‌نامه مکمل یکدیگر هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان به برگزاری دو نمایشگاه در مسکو و سنت پترزبورگ در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: طبق مصوبات این کارگروه برای استفاده مناسب از فرصت‌های ایجاد شده در این دو نمایشگاه، یک هیئت سیاسی و تجاری با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان به کشور روسیه سفر و با پشتیبانی مقامات محلی برای توسعه روابط تجاری و تشکیل میز‌های گفتگوی B۲B تلاش خواهد کرد.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today