باشگاه خبرنگاران/ وزیر امور خارجه ایران در خصوص پیگیری دیپلماتیک موضوع حقابه هیرمند، گفت: در این رابطه اقداماتی انجام شده و خوشبختانه مقامات طالبان هم مذاکرات خوبی با سفیر ایران در افغانستان داشته اند و به نتایج خوبی داریم دست یابی پیدا می‌کنیم.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: ایران و افغانستان با داشتن حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دو کشور همسایه با مشترکات فراوان هستند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امروز عدد بالایی از افغانستانی ها رو پذیرایی می کند که در استانها و شهرهای مختلف ما حضور دارند و دو ملت مشترکات دینی و فرهنگی زیادی با یکدیگر داریم.

راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مبحث مرزها اقتصادی و تجاری است 

وزیر امور خارجه ایران افزود: در بحث مرزها نگاه راهبردی ما به توسعه همکاری‌های تجاری و همکاری‌های اقتصادی است طبعاً هرچه مناسبات مرزی ما و همکاری‌های اقتصادی و تجاری و بازارچه‌های مرزی ما تقویت بشود کمک به امنیت بیشتر مرزها در دو طرف خواهد کرد.

وی با اشاره به درگیری‌های پراکنده در بعضی از نقاط مرزی در روز های اخیر تصریح کرد: مقامات هیئت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کردند که این درگیری‌ها هیچ برنامه هدفمندی را پشت سر خودش نداشته است. 

مسأله حقابه را از مسیر حقوقی و سیاسی پیگیری می کنیم

وزیر امورخارجه ایران با اشاره به حقابه هیرمند گفت: در موضوع حقابه ما از مسیر حقوقی و از مسیر سیاسی مسئله را در دستور کار داریم و اخیرا به سفیر ایران در افغانستان مأموریت داده شد تا مسائلی که در این بین وجود دارد را از نزدیک بررسی و حل و فصل نمایند.

وی افزود: در این رابطه اقداماتی انجام شده و خوشبختانه مقامات طالبان هم مذاکرات خوبی با سفیر ایران در افغانستان داشته اند و به نتایج خوبی داریم دست یابی پیدا می‌کنیم که امیدوار هستیم پس از اینکه ابعادش روشن تر شد بتوانیم جزئیات آن را بیشتر برای افکار عمومی توضیح بدهیم.

امیرعبداللهیان گفت: تاکید داریم سابقه تاریخی همسایگی بین دو ملت و مشترکات فراوانی که داریم در هر مسئله دیگری که دشمنان بخواهند از آن سوء استفاده کنند برتری دارد.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today