ایرنا/ مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز برداشت گیلاس از ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار از باغ‌های این استان خبر داد.

رحیم یوسفی، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار کرد: باغ‌های گیلاس استان بیشتر در شهرستان‌های اردبیل به مساحت ۹۵۰ هکتار، مشگین‌شهر به مساحت ۷۷۰ هکتار، خلخال و کوثر به مساحت ۶۵۰ هکتار و بقیه در سایر شهرستان‌ها واقع شده که پیش بینی می‌شود بیش از 5 هزار تن گیلاس از این باغ‌ها برداشت شود.
وی اضافه کرد: با وجود حادث شدن سرمای دیررس بهاره و سیل و تگرگ اردیبهشت ماه سال جاری و خسارت شدید به سایر محصولات از جمله گردو و میوه‌های هسته دار مثل زردآلو، هلو، شلیل و گوجه سبز افزایش تولید در برخی محصولات پیش بینی می‌شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: گیلاس به دلیل مقاومت بالا به سرمای دیررس بهاره و سازگاری با شرایط و اقلیم مناطق مختلف استان ارقام و ژنوتیپ‌های بومی از قدیم الایام در قسمت‌های مختلف استان کشت شده و در ایام برداشت این محصول، بخش زیادی از این میوه به صورت تازه خوری مصرف شده و مقداری نیز برای فرآوری و کمپوت سازی به سایر استان‌ها ارسال می‌شود.
یوسفی گفت: برداشت این میوه از باغ‌های شمال استان به‌ویژه کشت و صنعت و دامپروری مغان با ارقام بورالت، تکدانه مشهد، زرد کرج و ناپلئون از ۲۵ اردیبهشت ماه شروع شده و تا ۱۵ تیرماه در مناطق مرکزی و جنوب استان ادامه می‌یابد.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today