ایسنا/ هواشناسی خراسان شمالی نسبت به احتمال وقوع آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب، هشدار نارنجی صادر کرد.

مهری هاشمی، رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی اظهار کرد: بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی نشان دهنده احتمال بارش و رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در اغلب نقاط استان است.
هاشمی گفت: این سامانه تا پایان امشب فعال خواهد بود و هشدار نارنجی مربوط به آن نیز دیروز صادر شده است.
وی در خصوص مناطق اثر این سامانه، بیان کرد: اغلب نقاط استان به ویژه نیمه شرقی، مرکز و بخش هایی از شمال غرب استان، شهرستان های راز و جرگلان، فاروج، شیروان، اسفراین، بجنورد و شمال گرمه و جاجرم و بخش هایی از مانه و سملقان تحت تاثیر این سامانه خواهند بود.
رئیس اداره پیش بینی هواشناسی خراسان شمالی ادامه داد: لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی از جمله آثار این مخاطره خواهد بود.
وی به آمار بارندگی در استان نیز اشاره کرد و گفت: آمار سال آبی جاری در مقایسه با آمار بلندمدت از نظر میزان بارندگی ۲۹ درصد کاهش و از لحاظ دمایی حدود ۱.۵ درجه دمای بیشتری را نشان می دهد.

بیجندی تصریح کرد: بررسی یک ساله شاخص خشکسالی SPEI نشان از خشکسالی ۹۹ درصد و بررسی ۱۰ ساله این شاخص، خشکسالی ۹۲ درصد از مساحت استان را نشان می دهد.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today