نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

حباب سکه از یک میلیون تومان فراتر رفت

منبع
ايرنا
بروزرسانی
حباب سکه از یک میلیون تومان فراتر رفت

ايرنا/ نايب رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران با بيان اينکه هم اکنون حباب سکه تمام بهار آزادي طرح جديد به يک ميليون و ۱۵۰ هزار تومان رسيده است، گفت: علت ايجاد حباب در قيمت سکه، تقاضاي زيادي است که طي روزهاي اخير از سوي مردم براي خريد سکه به عنوان يک کالاي سرمايه‌اي ايجاد شده است.

«محمد کشتي‌آراي» روز جمعه درباره علت تداوم افزايش قيمت سکه و طلاي آبشده در بازار به ايرنا، اظهار داشت: هرچند قيمت انس جهاني در سه روز اخير کاهش قابل توجهي داشته است، اما نبايد فراموش کنيم که قيمت ارز در بازار آزاد هم روندي مثبت داشته که توانسته است تاثير افت قيمت جهاني طلا را خنثي سازد.

کشتي آراي با رد ادعاي نقش آفريني دلالان و سفته بازان در روزهاي اخير بازار توضيح داد: قيمت‌گذاري طلا، صرفا بر مبناي بهاي جهاني طلا و قيمت دلار در بازار آزاد محاسبه مي‌شود و بنابراين تنها عاملي که مي تواند در اين کالا ايجاد حباب کند، افزايش تقاضا است. از سوي ديگر سرعت تحولات و تغيير قيمت‌ها در روزهاي اخير به حدي زياد است که عملا امکان نقش‌آفريني براي دلالان وجود ندارد. بنابراين در شرايطي که مردم حتي سرمايه‌هاي بسيار خرد خود را هم مي‌خواهند به طلا تبديل کنند طبيعي است شاهد مقداري حباب نيز در بازار باشيم.

وي درباره عدم امکان سفته‌بازي در بازار طلا هم خاطرنشان کرد: امروز تمام معاملات مربوط به سکه و طلاي خام، به صورت کاملا نقدي و فيزيکي انجام مي‌شود. به اين صورت که حتي کاسبان معتبر بازار هم اگر براي خريد سکه و طلاي خام اقدام کنند، بايد در ابتدا پول نقد تحويل دهند و بعد سکه را به صورت فيزيکي تحويل بگيرند. در بازار طلا خبري از معاملات فردايي و شيوه هاي فروشي مانند سلف وجود ندارد، بنابراين امکاني براي سفته‌بازان هم فراهم نيست.

نايب رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران ادامه داد: در حال حاضر در طلاي خام شاهد هيچگونه حبابي نيستيم، اما در خصوص سکه تمام بهار آزادي که با قيمت ۱۳ ميليون و ۳۶۵ هزار تومان در حال معامله است، يک ميليون و ۱۵۰ هزار تومان اين قيمت از حباب تشکيل شده است.

وي در پايان با اشاره به تاثير غيرمستقيم شرايط بازار بورس بر افزايش تقاضاي خريد سکه و طلا تاکيد کرد: علاوه بر رکود در بازار بورس، در حال حاضر بازار طلافروشان هم وضعيت خوبي ندارد که عاملي براي افزايش تقاضاي خريد سکه  است.

کشتي آراي با بيان اينکه نبايد تقاضا براي خريد اين اقلام را معادل با رونق صنعت طلا تصور کرد، اضافه کرد: خريد و فروش سکه، طلاي آب شده يا شمش، کمکي به بخش اقتصادي بازار طلا که کاملا در رکود به سر مي‌برد نمي کند و عدم استقبال از خريد مصنوعات طلا، براي طلافروشان و کارگاه‌هاي توليدي مشکلات فراواني ايجاد کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره