نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
اقتصادی

جزئیات تجارت ایران با اروپا در هفت ماهه سال ۲۰۲۰

منبع
ايسنا
بروزرسانی
جزئیات تجارت ایران با اروپا در هفت ماهه سال ۲۰۲۰

ايسنا/ اتاق بازرگاني تهران در جديدترين گزارش خود به ارائه آمارهايي از وضعيت تجارت ايران با کشورهاي اروپايي در هفت ماهه سال ميلادي جديد پرداخته است.

براوردها نشان مي‌دهد که در هفت ماهه سال جاري ميلادي، ميزان تجارت انجام شده ميان ايران و ۲۷ کشور اروپايي به مرز دو ميليارد و ۶۵۰ ميليون يورو رسيده است. اين عدد در مقايسه با هفت ماهه نخست سال قبل، کاهشي ۹ درصدي را نشان مي‌دهد. اين در حالي است که پيش از اين افت تجارت مشترک ايران و اروپا، تحت تاثير تحريم‌هاي جديد ترامپ در آمارهاي قبل خود را نشان داده بود و از اين رو بخش قابل توجهي از اين کاهش جديد تحت تاثير شيوع کرونا بوده است.

بررسي آمارها نشان مي‌دهد که در ژانويه ۲۰۲۰ که هنوز خبري از انتشار ويروس کرونا در نقاط مختلف جهان نبود، ميزان تجارت ايران و اروپا بيش از ۱۷ درصد رشد داشته است اما اين آمار در ماه دوم کاهش يافته و از ماه سوم منفي شده است. بيشترين کاهش ثبت شده در اين تجارت مشترک به ماه جولاي بازمي‌گردد که همکاري‌ها حدودا ۲۰ درصد کاهش يافته است.

در حوزه صادرات، فعاليت ايران در دو ماه ابتدايي سال جديد بسيار مثبت بوده و طبق آمارهاي به ثبت رسيده در ماه نخست بيش از ۴۵ و در ماه دوم بيش از ۴۲ درصد صادرات ايران به اروپا افزايش يافته است اما اين عدد در ماه‌هاي بعدي منفي شده و در آوريل رکورد منفي ۶۴ درصد را به ثبت رسانده است. با اين وجود در دو ماه اخير، بار ديگر صادرات ايران به اروپا رشد داشته است.

در حوزه واردات نيز تنها در ماه‌هاي ژانويه و آوريل، روند واردات ايران از اروپا مثبت بوده و در ساير ماه‌ها نسبت به عملکرد سال ۲۰۱۹، کاهش را نشان مي‌دهد. در مجموع نيز ميزان واردات ايران از اروپا بيش از ۱۱ درصد کاهش يافته اما با اين وجود بخش قابل توجهي از کل تجارت دو طرف به شمار مي‌آيد و تراز تجاري ايران در معامله با اروپا با فاصله‌اي زياد منفي است.

گزارش اتاق بازرگاني تهران نشان مي‌دهد که مانند سال‌هاي گذشته، آلمان اصلي‌ترين شريک اروپايي ايران به شمار مي‌رود و به تنهايي بيش از ۴۱ درصد از کل تجارت ميان دو طرف را به خود اختصاص داده است. پس از آن ايتاليا، هلند، اسپانيا و فرانسه قرار دارند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره