فارس/قیمت مرغ و تخم مرغ در روزهای اخیر از قیمت های قبلی عقب نشینی کرده و ثبات نسبی بر بازار این محصولات حاکم شده است و  این کاهش قیمت پس از به صف کردن روسای وزارت صمت و جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه های مرتبط توسط رئیس جمهور برای کاهش قیمت در بازار اتفاق افتاده به گونه‌ای که امروز در بازار قیمت هر شانه تخم مرغ به 41 هزار تومان کاهش یافته و قیمت مرغ هم کیلویی 29 هزار تومان به فروش می رود که هر کدام از قیمت مصوب 2 هزار تومان پایین تر است.

* دو عاملی که قیمت بازار مرغ و تخم مرغ را متعادل کرد

دو عامل در کاهش قیمت بازار نقش داشته است نخست تولید نسبت به ماه آبان که در شرایط نامناسبی بود افزایش یافته است و آنطور که معاون اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: جوجه ریزی نسبت به ماه آبان 30 میلیون قطعه بیشتر شده و پیش بینی کرد تا آخر سال نه تنها هیچ مشکلی از نظر تامین وجود نخواهد داشت بلکه تولید از میزان نیاز فراتر خواهد رفت.

رئیس اتحادیه تولید کنندگان تخم مرغ هم افزایش تولید مرغ را تایید کرد و گفت: تولید این محصول افزایش خوبی داشته وحتی پیش بینی می شود که در سال آینده تولید بیشتر هم بشود.

عامل دوم ورود دولت برای توزیع هوشمند کالاهای اساسی برای حذف دلالی و واسطه گری است که توسط سازمان تعاون روستایی آغاز شده است، در این طرح از تمام استارتاپها و شرکت های دانش بنیان خواسته شده تا در توزیع هوشمند و یا اینترنتی کالاها کمک کنند توزیع آنها در محصولاتی مانند مرغ و تخم مرغ آغاز شده و بلافاصله تاثیر خود را بر قیمت بازار گذاشته است.

یوسفخانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی کاهش قیمت‌ها را تایید می‌کند و می‌گوید: تخم مرغ و مرغ با دو هزار تومان پایین تر از نرخ مصوب در بازار به فروش می رود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar