اقتصاد نیوز/ :می توان هنوز در تهران آپارتمان های زیر یک میلیارد هم پیدا کرد اما بیشتر این فایل ها بی سند و قولنامه ای در طبقه زیر همکف و معمولا زیر ۳۰ متر متراژ دارند و قدمت آنها هم بالای ۱۰ سال است .

براساس آمارهای بانک مرکزی توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در مهرماه امسال به لحاظ مساحت، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۸ / ۵۶ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. خانه‌های ریزمتراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی در معاملات مسکن اولین ماه ‌پاییز ۱۴۰۱، سهم ۱۵.۲ درصدی در نمودار تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنا به خود اختصاص داده‌اند.بررسی فایل‌های عرضه شده در پلتفرم‌های خرید و فروش ملک نشان می‌دهد، بیشتر خانه‌های ریزمتراژ از سن بنای بالا و یک اتاق خواب برخوردار هستند.

بررسی فایل های آپارتمان های فروشی ، یک خانه ۵۰ مترمربعی و با عمر بنایی ۲۲ ساله در شمیران نو که یک محله با بافت قدیمی در شرق تهران و در منطقه ۴ است به قیمت ۷۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.این آپارتمان های زیر یک میلیارد بی سند و قولنامه ای است و در طبقه زیر همکف هم قرار دارند .

اما قیمت مسکن ریزمتراژ در محله‌های مرکزی تهران متفاوت است؛ برای خرید یک خانه ۲۷ متری در یوسف آباد و منطقه ۶ تهران، با سن بنای ۱۷ سال، ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان پیشنهاد شده است و در این محله یک خانه ۴۶ متری نوساز به قیمت ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پیشنهاد شده است.در جنوبی‌ترین قسمت منطقه ۲ و در محله طرشت، یک خانه با متراژ ۳۴ متر و ۱۷ سال سن بنا، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

IMG_20221127_140213_313

instagram.com/akharinkhabar