ايرنا/ سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اينکه آمريکا در اقدامي مغاير با مقررات و قواعد حقوق بين الملل و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱، صرفا «درخواست» به رييس دوره‌اي شوراي امنيت ارائه کرده است، گفت: آمريکا هيچ جايگاهي براي چنين اقدامي ندارد و واشنگتن هيچ‌گاه به خواست نامشروع خود نخواهد رسيد.

به گزارش اداره‌کل اطلاع‌رساني و امور سخنگويي وزارت امور خارجه، «سعيد خطيب زاده» در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص آخرين روند تحولات و اقدامات غيرقانوني آمريکا در شوراي امنيت و تلاش هاي کشورمان، اظهار داشت: در ابتدا لازم است اين نکته مهم مورد تاکيد قرار گيرد که در روند بازتاب اخبار و تحولات مرتبط با تلاش بي‌مبناي ايالات‌ متحده براي بازگرداندن قطعنامه هاي شوراي امنيت که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ لغو شده است، شاهد تلاش برخي رسانه‌هاي بيگانه براي القاي يک برداشت نادرست هستيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: اين خط خبري به دنبال اين است که نشان دهد صرفا با طرح درخواست آمريکا، قطعنامه‌هاي لغو شده و به تبع آن تحريم‌ها احياء‌ شده و ايران از طرف شوراي امنيت سازمان ملل تحت تحريم قرار خواهد گرفت.

خطيب زاده تصريح کرد: اين در حالي است که آمريکا هيچ جايگاهي براي چنين اقدامي ندارد و در اقدامي مغاير با مقررات و قواعد حقوق بين الملل و مفاد قطعنامه ۲۲۳۱، صرفا «درخواست» به رييس دوره اي شوراي امنيت ارائه کرده است.

وي تصريح کرد: صلاحيت آمريکا براي طرح اين درخواست از سوي همه اعضاي برجام رد شده و آمريکا حتي در بين متحدان خود تا آنجا منزوي شده که سه کشور اروپايي را «متحدان آيت‌الله‌هاي ايران» خوانده است.

 خطيب‌زاده گفت: تمامي اعضاي باقي مانده در برجام شامل سه کشور اروپايي آلمان انگليس و فرانسه و همچنين روسيه و چين بلافاصله و قويا با اين درخواست بي مبنا و غير قانوني ايالات متحده مخالفت کرده و آن را به اطلاع رييس شوراي امنيت نيز رسانده اند. ساير اعضاي شوراي امنيت نيز ظرف روزهاي آينده موضع مشابه اتخاذ خواهند کرد.

سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به وقايع مرتبط با نشست اخير شوراي امنيت و مخالفت قاطع همه کشورهاي عضو به جز يک کشور و به خصوص مخالفت اعضاي دائم شوراي امنيت به خصوص روسيه و چين با آمريکا افزود: واشنگتن هيچ‌گاه به خواست نامشروع خود نخواهد رسيد.

خطيب زاده با تاکيد بر اينکه هدف اول و غايي آمريکا پيشبرد تروريسم اقتصادي عليه مردم ايران با توسل به ابزارهاي يکجانبه گرايانه سياسي و مهمتر از آن جنگ رواني و تبليغاتي و بر هم زدن  ثبات و امنيت رواني و اقتصادي کشور است،  اضافه کرد: همانگونه که دکتر ظريف در پيام شب گذشته خطاب به ملت ايران در صفحه اينستاگرام تاکيد کردند، دستگاه ديپلماسي همانند هفت سال گذشته، تمامي تلاش و ظرفيت سياسي و حقوقي خود را براي ترويج و تثبيت چهره‌ مقتدر و منطقي ايران در عرصه بين‌الملل بکار گرفته و در تلاش است براي مقابله با يکجانبه‌گرايي و قانون‌گريزي آمريکا، به ياري خدا حتما يک بار ديگر طعم انزوا را به قانون‌شکنان آمريکايي بچشاند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar