ايسنا/ محققان در يک مطالعه جديد دريافته اند که کساني که در جواني از شر بيماري سرطان رها مي شوند، علائم ژنتيکي مرتبط با پيري زودهنگام را نشان مي دهند.

 يک مطالعه جديد و جالب توجه نشان داده است که بازماندگان جوان رها شده از سرطان بيان بالايي از ژني را نشان مي دهند که نشانگر موثر پيري هستند.

محققان مي گويند اين نشانگر ژنتيکي مي تواند براي شناسايي آن دسته از نجات يافتگان سرطان که پس از درمان در معرض ضعف و سستي قرار خواهند داشت، استفاده شود.

با افزايش سن، غلظت يک ژن به نام "p16INK4a" به تدريج در سلول هاي ما افزايش مي يابد و آن را به طور بالقوه به عنوان يک نشانگر مولکولي مفيد براي پيري تبديل مي کند. يکي از نقش هاي اين ژن، کند کردن تقسيم سلولي و کاهش تکثير سلول هاي بنيادي است.

اکنون در يک مطالعه جديد، محققان دانشگاه نورث کارولينا به بررسي سطح "p16INK4a" در بازماندگان از سرطان که کودک و نوجوان هستند، پرداختند. فرضيه اين بود که افزايش سطح ژن "p16INK4a" مي تواند نشانه اي مؤثر از ضعف و سستي در بين آنها باشد.

"اندرو اسميترمن" نويسنده اين مطالعه جديد مي گويد: بيان بيشتر ژن "p16INK4a" در لنفوسيت هاي محيطي خون در بزرگسالان مسن در پي شيمي درماني گزارش شده است، اما تا قبل از اين مطالعه در بازماندگان بالغ جوان ديده نشده بود. اين مطالعه بسيار مهم است، چرا که ما که سعي مي کنيم مکانيسم هاي بيولوژيکي زمينه ساز پيري زودرس در اين جمعيت را شناسايي کنيم.

در اين مطالعه 60 فرد نجات يافته از دام سرطان با ميانگين سني 21 سال بررسي شدند. برخي از بيماران فقط چند ماه از درمان اوليه آنها گذشته بود، در حالي که برخي ديگر سال ها بود که از سرطان رها شده بودند و سستي و ضعف آنها با يک ابزار ارزيابي باليني که فاکتورهايي نظير ضعف، کندي و توده عضلاني اسکلتي را ارزيابي مي کند، اندازه گيري شد.

آنها به طور متوسط در مقايسه با يک گروه کنترل سالم هم سن، سطح بالاتري از "p16INK4a" را نشان دادند.

به طور کلي محققان مي گويند که اين افزايش، برابر با شتاب پيري 25 ساله در سطح "p16INK4a" است.

"اسميترمن" مي گويد اين تحقيق مي تواند به پزشکان کمک کند که بهتر بتوانند مريض هاي جوان تر را که نياز به توجه بيشتري پس از درمان دارند، شناسايي کنند تا از اثرات مضر براي سلامتي آنها جلوگيري کنند.

وي همچنين اظهار داشت که ژن "p16INK4a" ممکن است يک نشانگر مؤثر در استفاده از درمان هاي جديد ضد پيري باشد.

وي افزود: بيان "p16INK4a" ممکن است به عنوان اقدامي براي مطالعه درمان هايي با هدف کاهش اثرات پيري زودرس در درمان سرطان مفيد باشد.

اين مطالعه جديد در مجله Cancer منتشر شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar