نماد آخرین خبر

بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان ساخته می شود

منبع
ايسنا
بروزرسانی
بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان ساخته می شود

ايسنا/ يک استارتاپ آمريکايي با شرکت "مگنيکس" براي ساخت بزرگترين هواپيماي هيدروژني جهان همکاري مي کند.
 شرکت "يونيورسال هيدروژن" که يک استارتاپ سوخت لجستيکي جديد است، پروژه اي براي توليد يک هواپيماي هيدروژني شروع کرده است که بزرگترين هواپيماهاي هيدروژني جهان خواهد شد.

اين شرکت که در لس آنجلس آمريکا مستقر است، قرار است فناوري خود را بر روي هواپيماي "Q300" که يک هواپيماي 56 نفره است و با نام "Dash-8" نيز شناخته مي شود، آزمايش کند. اين هواپيما به بزرگترين هواپيماي تجاري با سوخت هيدروژني تبديل خواهد شد.

هواپيماهاي هيدروژني که بدون انتشار آلاينده خواهند بود، براي تامين هواپيماهاي مسافربري تا سال 2035 در نظر گرفته شده اند.

در حالي که شرکت "ايرباس" قصد دارد از هيدروژن به عنوان سوخت هواپيماهاي خود استفاده کند، استارتاپ "يونيورسال هيدروژن" قصد دارد يک پيشرانه سلول سوختي کاملاً الکتريکي توليد کند. اين پيشرانه شامل موتورهاي الکتريکي شرکت "مگنيکس" است که به طور خاص براي تأمين انرژي دو توربو محرک "Dash-8" ساخته شده اند.

شرکت "مگنيکس"(Magnix) شرکتي است که اوايل سال جاري يک هواپيماي کوچک 9 نفره را به عنوان بزرگترين هواپيماي برقي جهان تاکنون به پرواز درآورد.

بنا به گفته مسئولان اين پروژه جديد، ظرفيت هواپيماي "Dash-8" ارتقا يافته توسط شرکت "يونيورسال هيدروژن" به 40 صندلي کاهش خواهد يافت، چرا که ماژول هاي بزرگ هيدروژني جاي چند رديف آخر را خواهند گرفت و تقريباً فضاي 16 صندلي را اشغال مي کنند.

برد اين هواپيما تقريباً 740 کيلومتر خواهد بود که با يک جفت موتور الکتريکي دو مگاواتي "مگنيکس" کار مي کند. هيدروژن اساساً مانند يک باتري عمل مي کند و با حرکت در سلول هاي سوختي هواپيما، برق توليد مي کند.

استارتاپ "يونيورسال هيدروژن" قصد دارد محصول سوخت هيدروژني خود را که به گفته اين شرکت موجب افزايش قيمت بليط هواپيما نمي شود، تا سال 2024 به خدمات تجاري برساند.

البته منتقداني وجود دارند که به اين واقعيت اشاره مي کنند که هيدروژن در طول تاريخ خطرناک تر از سوخت هاي فسيلي بوده است. اما "يونيورسال هيدروژن" قصد دارد ايمني محصول خود را با يک سري آزمايشات به نمايش بگذارد تا از اين موضوع اطمينان حاصل شود.

اين شرکت مي گويد تقريباً 2200 هواپيماي "Dash-8" در سراسر جهان وجود دارد که قابليت سازکاري با اين سلول هاي سوختي را دارند. اي شرکت همچنين در حال کار بر روي سيستم هايي است که بتوانند در ساير هواپيماها تعبيه شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar