نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

عجیب‌ترین روش کشف شیوع کرونا در جامعه!

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
عجیب‌ترین روش کشف شیوع کرونا در جامعه!

باشگاه خبرنگاران/ با گذشت ۹ ماه از همه گيري ويروس کرونا در جهان، هنوز هيچ راهکار موثري براي مديريت و کنترل اين بيماري يافت نشده است. اين ويروس تمامي کشور‌هاي جهان را درگير خود کرده است و تقريباً هيچ تفاوتي ميان کشور‌هاي توسعه يافته و در حال توسعه در مبتلا شدن به کوويد ۱۹ وجود ندارد. براي مثال آمريکا يکي از بدترين آمار‌ها را در اين زمينه داراست. تاکنون بيش از ۷ ميليون نفر در اين کشور به ويروس کرونا آلوده شده اند و از اين ميان، بيش از ۲۰۳ هزار نفر جان خود را از دست داده اند. دولت آمريکا با سرمايه گذاري سنگين به دنبال يافتن راهکاري براي مديريت شيوع ويروس در جامعه است. يکي از بهترين راهکار‌ها در اين زمينه شناسايي سريع افراد مبتلا و قرنطينه آن‌هاست. به تازگي دانشمندان آمريکايي به راهکاري خلاقانه‌اي در اين زمينه دست يافته اند.

بر اين اساس، دانشمندان دانشگاه ييل آمريکا اعلام کردند با آزمايش لجن و آب مجاري فاضلاب مي‌توان بسيار سريع به شيوع ويروس کرونا در يک منطقه پي برد. آزمايش آب مجاري فاضلاب مي‌تواند يک هفته سريع تر از روش‌هاي ديگر رهگيري ويروس در جامعه، شيوع کوويد ۱۹ را کشف کند.

دانشمندان در اين روش به مدت ۱۰ هفته آب فاضلاب منطقه نيوهيوِن که خود شامل آب فاضلاب چند منطقه مختلف آمريکا است را به صورت روزانه مورد آزمايش قرار دادند و با اين روش شيوع ويروس کرونا در يک منطقه را يک هفته سريع تر کشف کنند. متخصصان تاکيد دارند موادي که به عنوان فاضلاب از يک خانه خارج مي‌شود (مدفوع و ادرار توالت متصل به فاضلاب شهري) حاوي ويروس ها، باکتري‌ها و عوامل بيماري زايي است که افراد آن خانه به آن مبتلا هستند.

فاضلاب

در اين روش حتي افراد مبتلا به کرونا که علائم بيماري را نشان نداده اند نيز در صورت استفاده از توالت باعث دفع کوويد ۱۹ به فاضلاب مي‌شوند و پس از تست مي‌توان نسبت به آلوده بودن يک منطقه به ويروس کرونا آگاهي يافت. اين روش بسيار دقيق‌تر و سريع تر از ساير روش‌هاي رهگيري مي‌تواند ويروس کرونا را تشخيص دهد. دانشمندان در گذشته از تست فاضلاب براي رهگيري شيوع فلج اطفال با موفقيت استفاده کرده بودند.

تشخيص سريع کرونا در مدارس

همزمان با بازگشايي مدارس و نگراني‌ها از شيوع کرونا در مراکز تحصيلي، دانشمندان دانشگاه کلرادو آمريکا با رصد فاضلاب مدارس موفق شدند به راهکاري سريع براي شناسايي مناطق آلوده دست يابند. در اين روش، دانشمندان با هدايت بخشي از فاضلاب مدارس به يک جعبه و سپس آزمايش آن، از وجود ويروس در مراکز آموزشي مطلع مي‌شوند.

براي مثال، ۴ مدرسه در ايالت کلرادو هشداري مبني بر احتمال ابتلا به ويروس کرونا در ميان دانش آموزان دريافت کردند. در نمونه فاضلاب اين مدارس ويروس کرونا مشاهده شده بود. مسئولان از دانش آموزان خواستند در صورتي که تست کروناي هفتگي خود را انجام نداده‌اند، حتما اين کار را بکنند.

دانشمندان مي‌گويند رصد فاضلاب براي تشخيص شيوع ويروس کرونا روش بسيار کارآمدي است. اين روش حتي پيش از آنکه يک فرد مبتلا خود به بيماري‌اش پي ببرد مي‌تواند از وجود آلودگي به ويروس خبر دهد. کريستين منسفيلد، يکي از اساتيد دانشگاه کلرادو در اين باره گفت: اين کار اولين اقدامي است که مي‌توان براي شناسايي يک عامل بيماري زا انجام داد. اين کار مي‌تواند به شناسايي و انجام تست بيشتر منجر شود.

آزمايش فاضلاب

او افزود: ما اقدام به طراحي يک مکانيسم براي جمع آوري آرام مقدار بسيار ناچيزي از فاضلاب مدارس در شبانه روز کرديم. نمونه‌هايي که ما از فاضلاب به دست مي‌آوريم، يک نمونه عمومي است و آن را نمي‌توان به فرد خاصي نسبت داد. اما اين نمونه نشان‌دهنده ويروس کرونا در ميان افراد است.

پس از شناسايي محل، مي‌توان اقدام به انجام آزمايش از افراد آن مرکز کرد، سپس افراد ديگري که با بيماران در ارتباط بوده‌اند، قرنطينه مي‌شوند و به اين صورت، مي‌توان به راحتي از شيوع بيشتر ويروس در جامعه جلوگيري کرد. براي مثال، روز سه شنبه تست کروناي فاضلاب ۱۳ مرکز آموزشي مثبت اعلام شد. مقامات محلي اميدوارند با اين روش بتوانند به بازگشايي بي‌خطر مدارس کمک کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar