مهر/ مطالعات نشان مي دهد ابتلا به کلسترول بالا در اوايل نوجواني و اوايل دهه 20 زندگي، ريسک حمله قلبي، سکته يا ساير مشکلات قلبي عروقي را در دور ميانسالي افزايش مي دهد.
در اين مطالعه، محققان دانشگاه مريلند آمريکا حدود ۵ هزار فرد در رده سني ۱۸ تا ۳۰ سال را مورد بررسي قرار دادند. خصايص اين افراد، سبک زندگي و فاکتورهاي محيطي شأن مورد بررسي قرار گرفت.

«ميشل دامانسکي»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «ما دريافتيم کلسترول بالا LDL در اوايل جواني ريسک ابتلاء به بيماري قلبي را افزايش مي‌دهد و حتي اين خطر بعدها هم با وجود کاهش ميزان کلسترول LDL ادامه خواهد داشت.»

به عنوان مثال، دو فرد با ميزان کلسترول يکسان در سن ۴۰ سالگي در صورتي که يکي از آنها در دوره نوجواني مبتلا به کلسترول بالا بوده باشد، از نظر حمله قلبي يا سکته با ريسک متفاوتي روبرو هستند و اين خطر در فردي که دوره نوجواني مبتلا به کلسترول بالا بوده به مراتب بيشتر است.

دکتر دامانسکي در ادامه مي‌افزايد: «آسيب به عروق خوني در اوايل زندگي غيرقابل بازگشت است. به همين دليل، پزشکان تغيير سبک زندگي و همچنين داروهايي را براي کاهش سطح کلسترول LDL بالا در افراد جوان براي پيشگيري از مشکلات بعدي توصيه مي‌کنند.»

محققان براي پايين نگه داشتن کلسترول LDL، بر ورزش، حفظ شاخص توده بدني سالم، و داشتن رژيم غذايي سالم با ميزان کم چربي‌هاي حيواني اشباع شده تاکيد دارند.

بيماري قلبي عروقي بزرگ‌ترين قاتل مردم جهان است و اين يافته‌ها مي‌تواند راهي براي نجات جان افراد زيادي باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar