نماد آخرین خبر

واکنش «ایلان ماسک» به لغو پرتاب‌های اخیر اسپیس ایکس

منبع
مهر
بروزرسانی
واکنش «ایلان ماسک» به لغو پرتاب‌های اخیر اسپیس ایکس

مهر/ پس از لغو دو عمليات پرتاب موشک اسپيس ايکس در يک هفته ، الون ماسک اعلام کرد اين شرکت نيازمند پيشرفت است.
لغو عمليات‌هاي پرتاب موشک، بخشي طبيعي از اين صنعت به شمار مي‌رود. اما پس از لغو ۲ عمليات پرتاب موشک اسپيس ايکس در هفته جاري، الون ماسک تصميم گرفته اين اختلالات را به حداقل برساند.

نخستين عمليات اسپيس ايکس قرار بود روز پنج شنبه هفته گذشته انجام شود و طي آن يک موشک فالکون ۹ محموله‌اي از ماهواره‌هاي اينترنتي استارلينک را به مدار زمين ببرد اما حين شمارش معکوس اختلالي در خوانش حسگرهاي زمين رصد و عمليات لغو شد. موشک و ماهواره‌هاي استارلينک در وضعيت مناسبي هستند اما مشکلات در تأسيسات زميني پرتاب آنها را به تعويق انداخته است.

دومين عمليات پرتاب اين شرکت نيز قرار بود روز جمعه انجام شود و طي آن يک موشک فالکون ۹ ماهواره جي پي اس را براي نيروي فضايي آمريکا به فضا ببرد. اما اين عمليات نيز دو ثانيه قبل از پرتاب لغو شد. هنوز دليلي براي لغو آن اعلام نشده اما طبق بيانيه اسپيس ايکس کارشناسان اين شرکت مشغول بررسي نزديک ترين بازه زماني براي پرتاب اين محموله هستند.

مهم‌ترين عامل تأثيرگذار در لغو پرتاب موشک‌ها، آب و هوا است. شرايط نامساعد جوي مانند رعد و برق يا تجمع نوع خاصي از ابرها، پرتاب موشک را به خطر مي‌اندازد. در اين خصوص نمي‌توان کاري انجام داد اما دلايل ديگر مانند اختلال در سيستم‌هاي زميني نيز به لغو پرتاب موشک منجر مي‌شوند. اسپيس ايکس هم تصميم دارد اين بخش را ارتقا دهد زيرا هر عمليات لغو شده به معناي هزينه‌اي اضافي براي شرکت است.

ماسک در يک پيام توئيتري نوشت: ما نيازمند پيشرفت هستيم تا بتوانيم سال آينده ۴۸ موشک به فضا پرتاب کنيم.

همچنين او در پاسخ به سوالي درباره مهمترين چالش پرتاب موشک گفت: چالش‌هاي مکانيکي؟ پيش بيني آب وهواي نامساعد؟ محدوديت‌هاي طيفي؟ همه اينها و موارد بيشتري هم هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar