نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
علم و تکنولوژی

امشب، مریخ را با چشم غیرمسلح تماشا کنید

منبع
باشگاه خبرنگاران
بروزرسانی
امشب، مریخ را با چشم غیرمسلح تماشا کنید

باشگاه خبرنگاران/ تماشا کردن ستارگان در آسمان يکي از بهترين لذت‌هاي بشر در طول تاريخ بوده است. اخترشناسان امروز به علاقمندان به نجوم و ستاره شناسي خبر خوشي دادند. مريخ، چهارمين سياره منظومه شمسي امشب در آسمان جهان با چشم غيرمسلح قابل مشاهده است.

مريخ که فاصله‌اي معادل ۳۴ ميليون کيلومتر با زمين دارد امشب به کمترين فاصله خود با سياره ما در ۱۷ سال گذشته خواهد رسيد. اخترشناسان مي‌گويند علاقمندان به نجوم مي‌توانند سياره سرخ را از ساعت ۷ شب در آسمان تماشا کنند. همچنين بهترين زمان براي مشاهده مريخ با وضوح بالا کمي پس از نيمه شب خواهد بود.

منجمان مي‌گويند به دليل آنکه مريخ و کره زمين در دو مدار متفاوت در حال گردش به دور خورشيد هستند، فاصله‌اي دو سياره امشب کمتر از ميزان طبيعي خواهد شد و به کمترين ميزان در ۱۷ سال گذشته خواهد رسيد. علاقمندان مي‌توانند امشب مريخ را به شکل يک کره سرخ و درخشان در سمت راست ماه تماشا کنند.

اداره کل ملي هوانوردي و فضا آمريکا (ناسا) در اين باره اعلام کرد: سياره سرخ در نقطه مقابل گردش کره زمين به دور خورشيد قرار دارد. امشب زمين در مدار گردشي خود ميان مريخ و خورشيد قرار خواهد گرفت و مردم مي‌توانند به راحتي با چشم غيرمسلح مريخ را به شکل کامل مشاهده کنند.

تلاش براي شناخت سياره سرخ

سازمان ناسا يکي از گران قيمت ترين پروژه هاي فضايي خود را در سياره مريخ اجرايي مي‌کند. اين سازمان در راستاي شناخت بهتر اين سياره چندي پيش اقدام به ارسال يک کاوشگر به فضا کرد. اين ربات کاوشگر که با سوخت هسته‌اي کار مي‌کند پس از فرود کاوشگر وايکينگ بر سياره سرخ در دهه ۱۹۷۰ و کشف نخستين نشانه‌هاي حيات، نهمين ماموريت ناسا را در مريخ انجام خواهد داد. مهندسان ناسا پيش‌بيني کرده‌اند اين فضاپيما در ۱۸ فوريه ۲۰۲۱ (۳۰ بهمن ۱۳۹۹) به سطح مريخ برسد.

ناسا اعلام کرده است کاوشگر مريخ ۲۰۲۰ پيچيده‌ترين و پيشرفته‌ترين روباتي است که تاکنون به اعماق فضا ارسال شده است. در طول تابستان سال جاري ميلادي، امارات متحده عربي و چين کاوشگران مريخ نورد خود را به فضا پرتاب کردند. با اين حال، کاوشگر ناسا از نوع پيچيدگي و نوع ماموريت متفاوت‌تر از تحقيقات ساير کشورهاست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar