همشهري آنلاين/ کروناويروس جديد با استفاده از مسيري شگفت‌انگيز از سلول‌هاي آلوده خارج مي‌شود تا سلول‌هاي ديگر را آلوده کند و استفاده از اين مسير پاسخ ايمني به آن را به تاخير مي‌اندازد.
به نقل از رويترز اين ويروس يک ساختار سلولي به نام ليزوزوم را که معمولا «زباله‌هاي سلولي» در آن نابود مي‌شود، در اختيار خود مي‌گيرد.
اما به گفته اين پژوهشگران که يافته‌هايشان را در ژورنال Cell منتشر کرده‌اند، ويروس از ليزوزوم‌ها براي فرار از درون سلول‌ها استفاده مي‌کنند.
به گفته اين پژوهشگران از انستيتوي ملي قلب و ريه آمريکا ويروس کرونا يکي از ۲ يا ۳ ويروسي است و تنها ويروس پوشش‌داري است که اين شيوه را به کار مي‌گيرد.
بقيه ويروس‌هاي پوشش‌دار (غشايي که ماده ژنتيکي ويروس را مي‌پوشاند) مانند ويروس‌هاي آنفلوآنزا، هپاتيت سي، دنگي، زيکا و ابولا  از مسيرهاي ديگري براي انتقال سلول به سلول استفاده مي‌کنند. در نتيجه هنگامي که اين ويروس‌ها در سطح سلول قرار مي‌گيرند، دستگاه ايمني از وجودشان آگاه مي‌شود و پاسخ‌هاي دفاعي برانگيخته مي‌شوند.
اما کروناويروس سيستم دفع زباله سلول يا همان ليزوزوم‌ها استفاده مي‌کند تا از سلول خارج شود و در نتيجه هشيار شدن دستگاه ايمني مختل مي‌شود.
اين دانشمندان مي‌گويد کشف مسير خروج کروناويروس از سلول‌ها براي شناخت چگونگي آسيب زدن اين ويروس به بدن ما به خصوص دستگاه ايمني ضروري است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar