ایسنا/ محققان "موسسه تحصیلات تکمیلی علوم و فناوری اوکیناوا"(Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University) ژاپن در مطالعه اخیرشان نشان داده‌اند که صبر با توجه به سطح هورمون "سروتونین"( serotonin) در مغز تعیین می‌شود و سطح این هورمون می‌تواند در واکنش فرد(صبوری یا عجولانه رفتار کردن در قبال کاری) موثر باشد.
 به نقل از دیلی میل، محققان ژاپنی دریافتند که تحریک مصنوعی ترشح این هورمون در موش‌ها سبب می‌شود این جوندگان هنگام انجام آزمایش برای دریافت غذا در آزمایشات آزمایشگاهی صبورتر شوند.

علاوه بر این محققان دریافتند که دو ناحیه مختلف مغز مسئول ارزیابی جداگانه مزایای انتظار صبورانه برای پاداش هستند. این یافته‌ها ممکن است به توسعه داروهای ضد افسردگی جدید که سطح سروتونین را در انسان تعدیل می‌کنند و مناطق خاصی از مغز را مورد هدف قرار می‌دهد، کمک کند.

"کاتسوهیکو میازاکی"(Katsuhiko Miyazaki) متخصص مغز و اعصاب این مطالعه با کمک همکارانش، موش‌های خاص اصلاح شده دارای نورون‌های حساس به نور را هنگام تحریک سروتونین آزاد می‌کنند، مورد بررسی قرار می‌دهند.

در مطالعه قبلی محققان موش‌ها را آموزش داده بودند تا یک وظیفه انتظار بنام "فشار با بینی"(nose poke) را انجام دهند و طی آن می‌بایست دهان خود را تا زمان تحویل مواد غذایی در داخل سوراخ نگه می‌داشتند.

در سه چهارم آزمایش‌ها، به موش‌ها برای انجام این عمل پاداش داده شد اما در آزمایش‌های باقی مانده، دانشمندان هیچ غذایی برای آنها تهیه نکردند.

محققان دریافتند که ترشح سروتونین در منطقه‌ای از مغز به نام "هسته رافه پشتی"(dorsal raphe nucleus) باعث افزایش زمانی می‌شود که موش‌ها با خوشحالی منتظر غذا می‌شوند و احتمال دریافت پاداش نیز زیاد می‌شود اما زمان این کار نامشخص است. هسته رافه پشتی مغز مرکز اصلی نورون‌های آزاد کننده سروتونین است و حاوی سلول‌های عصبی است که به مناطق دیگر مغز می‌رسند.

دکتر میازاکی گفت: سروتونین یکی از مشهورترین تنظیم کننده‌های عصبی در رفتار است که به تنظیم خلق و خو ، چرخه‌های خواب-بیداری و اشتها کمک می‌کند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که انتشار این پیام رسان شیمیایی در تقویت صبر نیز نقش مهمی دارد.

این تیم همچنین تأثیر آزاد سازی سروتونین را در مناطق مختلف مغز موش‌ها بررسی کرد و بر روی این موضوع که کدام قسمت از مغز که منجر به افزایش رفتارهای عجولانه می‌شود تمرکز کرد. آنها دریافتند مسئول این امر دو قسمت از لوب فرونتال به نام "قشر اوربیتوفرونتال"(orbitofrontal cortex) و "قشر پیش پیشانی میانی"(medial prefrontal cortex) است. محققان دریافتند که ترشح سروتونین در قشر اوربیتوفرونتال به همان اندازه آزادسازی آن هورمون در هسته رافه پشتی در تقویت صبر موثر است.

درک چگونگی عملکرد مناطق مختلف مغز تحت تأثیر سروتونین می‌تواند به بهبود توسعه داروهای "بازدارنده بازجذب سروتونین"(SSRIs) کمک کند. مهارکننده‌های بازجذب سروتونین با نام مخفف اس‌اس‌آرآی‌ها(SSRIs) دسته‌ای از داروهای ضد افسردگی هستند که برای درمان افسردگی و برخی از انواع اختلالات اضطرابی و اختلالات شخصیتی کاربرد دارند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Science Advances" منتشر شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar