ایرنا/ به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، سعید شجاعی‌زاده، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان نانویی گفت: نانوکاتالیست‌ها همان کار کاتالیست‌های قبلی را انجام می‌دهند اما در زمان کمتر و با سرعت بالاتر و در عین حال کارایی فرآیند با این نانوکاتالیست‌ها نیز افزایش یافته است.

این شرکت محصولات نانویی مختلفی نظیر نانوکاتالیست دهیدروژناسیون، نانوکاتالیست‌ گوگردزدا، نانوکاتالیست‌ اکسی کلراسیون و پودر آلومینای نانوساختار را تولید و عرضه می‌کند، این شرکت دانش فنی تولید این محصولات را دارا بوده و تمام زنجیره تولید از مواد اولیه تا دانش فنی را به صورت بومی در اختیار داشته و هیچ وابستگی به خارج ندارد.

به گفته محمد لیرابی، سرپرست یکی از واحدهای پتروشیمی آبادان، نانوکاتالیست این شرکت جایگزین کاتالیستی شده که پیش از این از آمریکا وارد می‌شد.

کاتالیست‌های هیدروژن‌زدا در صنایع نفت و پتروشیمی جهت تبدیل مواد با کاربرد کمتر به مواد باارزش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند، با توجه به نیاز صنایع و با هدف استقلال در تولید کاتالیست‌ها، انواع مختلف این محصول پرکاربرد بررسی شده و با روش‌های جدید و مهندسی معکوس سنتز و پس از آزمایش‌های دقیق به صنایع ارائه می‌شوند.

به گفته نسولان پالایشگاه آبادان از سال ۹۲ با اوج گرفتن تحریم‌ها به دلیل کمبود کاتالیست، مسئولان این پالایشگاه به سراغ شرکت‌های داخلی رفتند و با عرضه نانوکاتالیست‌های ایرانی، از این نوع کاتالیست‌ها در فرآیندهای خود استفاده کرده‌اند.

در حال حاضر از نانوکاتالیست‌های این شرکت در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های مختلفی استفاده می‌شود.  

این شرکت دانش بنیان از سال ۸۶ فعالیت خود را با تولید نانوذرات و بررسی کاربردهای آن آغاز کرده،  این شرکت با استفاده از روش جدید SHOJ موفق به تولید نانوذرات اکسیدی شده ‌است. یکی از نانوذرات پرکاربرد و باارزش تولیدی این شرکت، نانوذرات آلومینا است که به سبب دارا بودن مورفولوژی و ساختار مطلوب، برای ساخت کاتالیست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از روش SHOJ در تولید نانوذرات آلومینا موجب شده است تا بتوان با کنترل پارامترهای فرآیند مذکور به مورفولوژی مناسب دست یافت، یکی از کاربردهای نانوآلومینا تولید کاتالیست‌های هیدروژن‌زدا است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar