ديجياتو/ ناسا اخيرا در وب‌سايت خود شبيه‌ساز سه بعدي مريخ‌نورد استقامت را راه‌اندازي کرده تا همه بتوانند با روش کار اين مريخ‌نورد در سياره سرخ آشنا شوند. به گفته يکي از مهندسان جي‌پي‌ال ناسا، اين در واقع بهترين شبيه‌سازي مريخ تا به امروز است. مي‌توانيد در اين وبسايت از شبيه‌ساز سه بعدي استقامت استفاده کنيد.
مريخ‌نورد استقامت در زمستان گذشته روي سياره مريخ فرود آمد و ماموريت خود را در دهانه جزرو روي اين سياره آغاز کرد. استقامت تا کنون بخش‌هاي زيادي از اين دهانه را بررسي کرده و همچنان به ماموريت خود ادامه مي‌دهد.
محققان معتقدند که دهانه جزرو احتمالا در ميلياردها سال گذشته درياچه‌اي بوده و ممکن است شواهدي از حيات ميکروبي در آن وجود داشته باشد. اخيرا استقامت توانست تا اولين نمونه از سطح مريخ را جمع‌آوري کند و در محفظه داخلي خود نگهداري کند.
اگرچه اولين تلاش استقامت به دليل اتفاقي غيرمنتظره بي نتيجه ماند و در دومين تلاش، توانست از سنگي نمونه‌برداري کند. اين نمونه‌ها در محفظه داخلي استقامت نگهداري مي‌شوند تا روزي که در جايي امن روي سطح مريخ گذاشته شوند و ماموريتي در آينده آن‌ها را به زمين بازگرداند.
اين شبيه‌ساز سه بعدي به کاربران اجازه مي‌دهد تا سايت‌هاي مختلفي که استقامت در آن‌ها کاوش کرده را بررسي کنند و تجربه نزديکتري به اين ماموريت داشته باشند. گاهي اوقات فهم و درک موقعيت تصاويري که مريخ‌نوردها از اين سياره تهيه مي‌کنند سخت است.
روي زمين مي‌توانيم با ديدن کوه‌ها و درخت‌ها مسيرمان را تعيين کنيم و به راهمان ادامه دهيم، اما در مريخ که تمام سطح آن پوشيده از کوه‌هاي قرمز و مشابه است، اين کار کمي سخت‌تر است. اين يکي از بهترين فرصت‌هايي است که مي‌توانيم با ابزارهايي که دانشمندان ناسا از آن استفاده مي‌کنند، با ماموريت‌ها همراه شويم. همچنين، در اين نقشه آنلاين مي‌توان موقعيت لحظه‌اي مريخ‌نورد استقامت و هلي‌کوپتر نبوغ را ديد و مسيرهاي مورد نظر آن‌ها را دنبال کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar