باشگاه خبرنگاران/ به نقل از phys، دانشمندان با تحقیق در خصوص چگونگی برقراری ارتباط DNA با غشای بدن، راه را برای ایجاد «رایانه‌های بیولوژیکی کوچک» در قطرات که کاربرد‌های بالقوه در حساسیت زیستی و واکسن‌های mRNA دارند، هموار کرده‌اند.

دکتر متیو بیکر از UNSW و دکتر شلی ویکام از دانشگاه سیدنی رهبری این مطالعه را بر عهده داشتند که اخیرا در تحقیقات اسید‌های نوکلئیک منتشر شده است.

این روش بهترین روش طراحی و ساخت نانوساختار‌های DNA را برای ایجاد تغییرات موثر در لیپوزوم‌های مصنوعی، حباب‌های کوچکی که به طور سنتی برای انتقال دارو‌های سرطان و سایر بیماری‌ها استفاده می‌شود، خواهد بود، ساختن سیستم‌های مولکولی کوچک که محیط خود را حس کرده و به سیگنال رهاسازی محموله، مانند مولکول دارو هنگام نزدیک شدن به هدف متصل می‌شود، از دیگر کاربرد‌های این روش خواهد بود.

دکتر مت بیکر نویسنده ارشد از دانشکده بیوتکنولوژی و علوم زیستی مولکولی UNSW معتقد است که در این مطالعه نحوه ساختن بلوک‌های کوچک از DNA کشف شده و نحوه برچسب گذاری بهتر این بلوک‌ها با کلسترول برای چسبیدن آن‌ها به لیپید‌ها به عنوان ترکیبات اصلی مورد بررسی قرار گرفته است.

یکی از کاربرد‌های اصلی این مطالعه توجه به حساسیت زیستی خواهد بود در این روش می‌توان قطرات را در شخص یا بیمار چسبانید و در نهایت با پردازش اطلاعات در حرکت نتیجه‌ بهتری را به دست آورد. فناوری نانو لیپوزوم با استفاده از لیپوزوم‌ها در کنار واکسن‌های RNA مانند واکسن‌های فایزر و مدرنای کرونا برجسته شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

این کار روش‌های جدیدی را برای قرار دادن لیپوزوم‌ها در محل خود و سپس بازکردن آن‌ها در زمان مناسب نشان می‌دهد. پیش از این دانشمندان برای یافتن شرایط مناسب برای لیپید‌ها و لیپوزوم‌ها تلاش می‌کردند تا مطمئن شوند که کامپیوتر DNA آن‌ها در واقع به لیپوزوم‌ها چسبیده است. آن‌ها همچنین با بهترین روش برای تزئین DNA با کلسترول مبارزه کردند تا نه تنها به غشا برود بلکه تا آنجا که مورد نیاز بود در آنجا بماند.

با استفاده از این روش به خوبی می‌توان شرایط مناسبی را برای ساختار‌های DNA ایجاد کرد تا به طور قابل اعتماد به لیپوزوم‌ها متصل شوند و کاری انجام دهند.

دکتر بیکر می‌گوید غشا در زندگی بسیار مهم است، زیرا اجازه می‌دهد تا محفظه‌ها تشکیل شوند و بنابراین انواع مختلف بافت و سلول‌ها جدا شوند. همه این‌ها متکی بر این است که غشا‌ها به طور کلی نفوذ ناپذیر هستند. فناوری نانو DNA کاملا جدیدی را ایجاده است که می‌توان در صورت درخواست، سوراخ‌هایی را در غشا ایجاد کنیم تا سیگنال‌های مهم را از یک غشا عبور دهیم.

در عوامل بیماری زا، غشا‌ها می‌توانند برای تخریب سلول‌ها مختل شوند و یا ویروس‌ها می‌توانند به صورت مخفیانه وارد سلول‌ها شوند تا خود را تکثیر کنند.

دانشمندان در مرحله بعد روی چگونگی کنترل منافذ مبتنی بر DNA که می‌توانند با نور ایجاد شوند، شبکیه مصنوعی را از قسمت‌های کاملا جدید تولید می‌کنند، کار خواهند کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar