مجله ایلیاد/ چاقی بیماری است که ۴۰ درصد آمریکایی‌ها را درگیر خود کرده است و به همین خاطر تاکنون تلاش‌های زیادی برای مقابله با این بیماری صورت گرفته است. اکنون در جدیدترین تلاش، دانشمندان دانشگاه یرجینیا توانسته‌اند ۱۴ ژن را شناسایی کنند که باعث اضافه وزن می‌شوند. آن‌ها همچنین ۳ ژن را شناسایی کرده‌اند که از اضافه وزن جلوگیری می‌کنند. با این کشف امیدها برای درمان بیماری چاقی افزایش پیدا کرده است.

دانشمندان نشان داده‌اند که صدها ژن وجود دارند که در بدن افراد چاق با احتمال بیشتری وجود دارند، ولی تا کنون نتوانسته بودند نشان دهند که کدام ژن باعث بروز این بیماری می‌شود. اکنون دانشمندان دانشگاه ویرجینیا آزمایش‌هایی ترتیب داده‌اند که طی آن‌ها صدها زن به صورت همزمان از نظر نقش آن‌ها در بروز چاقی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در آزمایش‌های اولیه آن‌ها توانستند ده‌ها ژن را که در بروز چاقی نقش دارند و ۳ ژن را که در پیشگیری از چاقی نقش دارند، شناسایی کنند. آن‌ها امیدوارند که رویکرد مورد استفاده‌ در این آزمایش‌ها باعث به‌دست آمدن سریع‌تر درمان چاقی شود.

امروزه در اثر مصرف غذاهای شیرین و پرکالری، چاقی وارد مرحله‌ی همه‌گیری شده است. سبک زندگی مدرن نیز به این موضوع کمک بیشتری می‌کند، ولی به نظر می‌رسد ژنتیک تاثیر مهمی در این موضوع دارد. ژنتیک تعیین می‌کند که چه میزان چربی در بدن ذخیره شود و چگونه غذا سوزانده شود که تبدیل به انرژی برای بدن شود. بنابراین اگر ژن‌هایی که غذای اضافی را تبدیل به چربی می‌کنند شناسایی شوند، می‌توان آن‌ها را با دارو تحت تاثیر قرار داد و از تجمع چربی در بدن جلوگیری کرد.

محققین صدها ژن‌ که معمولاً در افراد چاق وجود دارند را شناسایی کرده‌اند، ولی تا کنون نتوانسته بودند بفهمند که کدام ژن علت بروز چاقی است. اکنون محققین با بررسی نوعی کرم به نام «الگانس-سی» تلاش کرده‌اند تفکیک بین ژن‌های موجود در بدن افراد چاق را انجام دهند. حدود ۷۰ درصد از ژنتیک این کرم با انسان مشترک است و مانند انسان‌ها اگر قند بیش از حد مصرف کند، چاق می‌شود. از این نوع کرم‌ها تا کنون استفاده‌های زیادی شده است و به عنوان مثال اثر داروهایی که به عنوان داروی ضدافسردگی مورد استفاده هستند، بر روی این کرم‌ها آزمایش شده است. در بیست سال گذشته سه جایزه‌ی نوبل به کسانی اهدا شده است که از تشابه کرم با انسان برای درمان سرطان استفاده کرده‌اند.

محققین در این مطالعه از کرم‌ها برای غربال‌گری ۲۹۳ ژن مرتبط با چاقی در انسان‌ها استفاده کرده‌اند. برای این کار آن‌ها به گروهی از کرم‌ها غذای عادی خوراندند و گروهی از آن‌ها را با غذاهای سرشار از فروکتوز تغذیه کردند. محققین با استفاده از یادگیری ماشین و دیگر تکنولوژی‌های روز توانستند ۱۴ ژن چاق کننده و ۳ ژن پیشگیری کننده از چاقی را کشف کنند. آن‌ها دریافتند که اگر از تظاهر یکی از این ژن‌ها جلوگیری شود، اضافه وزن کرم محدود می‌شود و حساسیت آن به انسولین بیشتر می‌شود.

این تحقیقات از ابتدا بر روی ژن‌هایی انجام شده است که در انسان‌های چاق با احتمال بالا وجود داشته‌اند و بنابراین می‌تواند راه را برای درمان چاقی در انسان‌ها هموار کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar