logo
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

یک "کدو حلوایی خندان" در دل فضا

منبع
ايسنا
بروزرسانی
یک "کدو حلوایی خندان" در دل فضا

ایسنا/تلسکوپ فضایی هابل مراحل اولیه برخورد دو کهکشان را ثبت کرده که شبیه به یک کدو حلوایی است که به صورت یک صورت خندان با دو چشم تزیین شده است.

 به نقل از اس‌تی‌دی، ‌ وسعت این کهکشان بزرگ که در صورت فلکی "سگ بزرگ"(Canis Major) قرار دارد ۱۰۹ هزار سال نوری است یعنی اندازه‌ای تقریبا مشابه کهکشان راه شیری.

رنگ نارنجی این تصویر در نتیجه‌ی درخشش ستاره‌های سرخ در دو کهکشان است که با عنوان کهکشان‌های "NGC ۲۲۹۲" و "NGC ۲۲۹۳" شناخته می‌شوند و تنها نشانی از ساختار مارپیچی دارند.

به گفته‌ی محققان، بازوی روح مانندی که لبخند این تصویر را تشکیل داده ممکن است ناشی از آغاز فرآیند بازسازی کهکشان مارپیچی باشد. این بازو هر دو کهکشان را در بر می‌گیرد. به احتمال زیاد این بازو با فشرده شدن گاز میان‌ستاره‌ای هنگام ادغام دو کهکشان تشکیل شده است.

هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس‌فضایی اروپا است که در آوریل سال ۱۹۹۰ به فضا ارسال شد و تاکنون نشانه‌هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیش از یک ماه در تابستان گذشته دچار مشکلی در رایانه اصلی شده بود. تیم هابل پس از فعال‌سازی سخت‌افزار پشتیبان موفق به راه‌اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar