سیناپرس/ طی هفته های گذشته سازمان بهداشت جهانی به طور رسمی خبر از انتشار و شناسایی سویه جدید و جهش یافته ای از ویروس کرونا داد که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد. پژوهشگران طی این مدت به بررسی ویژگی های این نوع جدید کرونا پرداختند.
یافته های جدید پژوهشکران آفریقای جنوبی نشان می دهد سویه جهش یافته اومیکرون خطر عفونت مجدد سه برابری را به همراه دارد. کارشناسان در این مطالعات به طور خاص به شواهدی مبنی بر توانایی این سویه جدید ویروس کرونا برای فرار از مصونیت ناشی از عفونت های قبلی دست پیدا کردند.
بر اساس گزارش مدل ‌سازی و تجزیه و تحلیل اپیدمیولوژیک مرکز بهداشت آفریقای جنوبی و موسسه ملی بیماری ‌های واگیر (NICD) اعلام شد که خطر عفونت مجدد از نوع ویروس کرونا اومیکرون سه برابر بیشتر از سویه‌  های دیگر از جمله نوع دلتا است.
گفتنی است در این گزارش رسمی،  کارشناسان به شناسایی شواهدی مبنی بر توانایی سویه اومیکرون در  فرار از مصونیت ناشی از عفونت های قبلی به کرونا اشاره کردند.
آن فون گوتبرگ، متخصص موسسه ملی بیماری ‌های واگیر آفریقای جنوبی در یک کنفرانس خبری آنلاین که توسط سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، اعلام کرد: متاسفانه باید بپذیریم که داشتن سابقه ابتلا به کرونا از افراد در برابر سویه اومیکرون محافظت نمی کند.
وی در این رابطه خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورها به دلیل شیوع این سویه جدید شاهد افزایش عفونت ‌های مجدد هستند. این کارشناس اهل آفریقای جنوبی همچنین گفت: ما معتقدیم که طی روزهای آتی تعداد موارد ابتلا در تمام مناطق کشورمان به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت. ما معتقدیم که واکسن ها همچنان از مردم در برابر ابتلای شدید محافظت می کنند. 
به اعتقاد ما، دریافت واکسن و تزریق دوز تقویتی در صورت نیاز، اصلی ترین عامل کمکی در پیگیری از ابتلا به سویه جدید ویروس کرونا محسوب شده و می تواند ضریب تلفات ناشی از ابتلا به اومیکرون را کاهش دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar