نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
علم و تکنولوژی

دمای مغز سالم انسان بیش از ۴۰ درجه است!

منبع
مهر
بروزرسانی
دمای مغز سالم انسان بیش از ۴۰ درجه است!

مهر/ به نقل از پرس اسوسیشن، این تحقیق نشان داد دمای مغز در شب کاهش و طی روز افزایش می یابد. همچنین براساس یافته های آن در مردان و زنان سالمی با دمای کمتر از ۳۷ درجه سانتیگراد، متوسط دمای مغز آنها ۳۸.۵ درجه سانتیگراد است.

با این وجود دمای بخش های عمیق تر مغز به خصوص در زنان و طی روز داغ تر از ۴۰ درجه سانتیگراد است. هرچند چنین دمایی در نقاط دیگر بدن به معنای تب است اما به گفته محققان دمای مذکور نشان از عملکرد سالم مغز دارد.

دکتر جان اونیل رهبر گروهی از محققان در آزمایشگاه MRC برای بیولوژی مولکولی در کمبریج انگلیس می گوید: به نظر من جالب ترین یافته تحقیق آن است که دمای مغز سالم انسان به حدی می رسد که همین دما در نقاط دیگر بدن به عنوان تب تشخیص داده می شود. قبلا در افرادی با جراحت های مغزی، دمای بالا رصد شده بود اما تصور می شد این امر در نتیجه جراحت به وجود آمده است. ما متوجه شدیم دمای مغز شب هنگام و قبل از خوابیدن کاهش و طی روز افزایش می یابد.

پیش از این مطالعات درباره دمای مغز براساس داده هایی از بیماران با جراحت های مغزی در بخش مراقبت های ویژه اندازه گیری شده بود.

اما اخیرا یک روش اسکن مغز به نام MRS به محققان کمک کرد تا دمای مغز را به روش غیرتهاجمی در افراد سالم اندازه بگیرند. در تحقیق جدید نخستین نقشه ۴ بعدی از دمای مغز سالم انسان به دست آمد.

به گفته محققان یافته های آنان باورهای پیشین درباره یکسان بودن دمای مغز و بدن را به چالش کشیده است. پژوهش مذکور در ژورنال Brain منتشر شده است. در این پژوهش محققان ۴۰ داوطلب بین ۲۰تا۴۰ ساله را انتخاب کردند تا مغز آنها در صبح، بعدازظهر و اواخر شب طی یک روز اندازه گیری شود.

این تحقیق نشان داد دمای مغز زنان حدود ۰.۴ درجه سانتیگرد گرم تر از مردان است. دلیل این امر نیز احتمالا چرخه قاعدگی آنها است. همچنین دمای مغز شرکت کنندگانی با بیش از ۲۰ سال سن، در بخش های عمیق مغز بیشتر بود.

با کمک این یافته ها می توان به درک، تشخیص و درنتیجه درمان بهتری برای جراحت های مغزی دست یافت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره