دیجیاتو/ در تصویر روز ناسا شاهد پرتویی سبز رنگ هستیم که به ظاهر درحال عبور از میانه کهکشان آندرومدا است. این تصویر در سال 2016 و در زمان اوج بارش شهابی «برساوشی» به ثبت رسیده است.
شهاب سنگی که در تصویر به رنگ سبز مشاهده می‌کنیم، درحقیقت یک سنگریزه کوچک در اعماق فضا است که در هنگام تصویربرداری از آسمان از مقابل همدم دوردست کهکشان راه شیری عبور کرده است. دقت کنید این شهاب سنگ برخلاف تصویر، از میان و درون آندرومدا نمی‌گذرد، بلکه تنها در تصویر بدین صورت به نظر می‌رسد.
درحقیقت تنها کسری از ثانیه طول کشیده است تا این شهاب سنگ از میدان دید 10 درجه عبور کند. شهاب سنگ‌ها در هنگام ورود به جو زمین و در برخورد با لایه‌های مختلف جوی آسمان بارها شعله‌ور می‌شوند و در رنگ‌های مختلفی می‌سوزند.

رنگ سبز مشاهده شده در این تصویر به علت تبخیرشهاب سنگ در جو زمین بوجود آمده است. علت اینکه ناسا عبور پرتو سبز رنگ از میانه کهکشان آندرومدا را به عنوان تصویر روز انتخاب کرده است، بارش شهابی برساوشی است که در هفته آینده به اوج خود می‌رسد - هرچند که ماه در آسمان اجازه نمی‌دهد آسمان کاملا تاریکی را داشته باشیم و از مشاهده شهاب سنگ‌ها لذت ببریم.
 آندرومدا که با نام «M31» نیز شناخته می‌شود، نزدیکترین کهکشان به راه شیری است که تخمین زده می‌شود در چند میلیارد سال آینده باهم ترکیب شوند. این کهکشان مارپیچی در فاصله 2.5 میلیون سال نوری از راه شیری و در صورت فلکی «آندرومدا» قرار دارد. در این مقاله کهکشان آندرومدا را به تفصیل مورد بررسی قرار داده‌ایم.
هنگامی که منجمان در تلاش برای تصویربرداری از این کهکشان هستند، ممکن است در لحظه‌های خاصی جرمی از مقابل دوربین آن‌ها با پس‌زمینه آندرومدا عبور کند که در نتیجه تصاویری مانند تصویر امروز ناسا حاصل می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar