آخرین خبر/ مطابق اعلام رسانه ها ماهواره ایرانی "خیام" که ساعاتی پیش از ایستگاه بایکونور قزاقستان پرتاب شد با موفقیت در مدار خود قرار گرفت. اما هنوز منتظر خبر ارتباط با ایستگاه زمینی هستیم که بخش مهمی از این پروژه است.


بازار


ماهواره خیام یک ماهواره خورشیدآهنگ است. به این معنا که مدار این ماهواره حدود 90 درجه با استوا زاویه دارد.

مدار خورشید آهنگ به چه معناست؟
مدار ماهواره ها عموما ثابت نیست و در بازه محدودی حول محوری عمود بر صفحه زمین و خورشید می چرخد.

یکی از علل انتخاب این مدار برای ماهواره ها این است که زاویه خورشید نسبت به ماهواره و زمین مناسب تصویر برداری باشد و نور سوژه مناسب باشد.

علت دوم انتخاب این مدار این است که پنل های خورشیدی ماهواره مدام توسط خورشید در حال شارژ باشند. 

در کنار ماهواره خیام تعدادی از ریز ماهواره های دیگری هم به فضا پرتاب شد که ایرانی نبودند. که این کار هزینه پرتاب را برای ایران کگاهش می دهد. اما همچنان ماهواره و هدف اصلی این پرتاب ماهواره ایرانی خیام بوده است.

شکل احتمالی سوار شدن ماهواره های کوچک بر ماهواره بزرگ خیام

ماهواره اصلی در مرکز و ماهواری های کوچک دور تا دور ماهواره اصلی قرار می گیرند و به ترتیب در مدار رها می شوند. 

سایوز با موتور مرحله چهارم خود این تزریق ها را انجام می دهد و ماهواره ها را در مدار مد نظرش تزریق می کند. 
هر فرایند تزریق در مدار حداقل 30 تا 45 دقیقه زمان نیاز دارد.

موتوری که این تزریق را انجام می دهد را در انتخای سمت چت تصویر بالا می توانید مشاهده کنید.

دوربین ماهواره

ماهواره هایی که با چنین دقت بالایی (دقت تفکیک 1 متر) تصویر برداری می کنند برای تعیین جهت و کنترل آن حتما از دقت بالایی برخوردارند. و برای رسیدن به این مهم از سنسورهای مختلفی مانند سنسور ستاره، سنسور خورشیدی، سنسور ژایرو؛ سنسور مغناطیسی و تراستر استفاده میکنند. 

بعنوان مثال در تصویر بالا در حاشیه بدنه دو سنسور ستاره ای زرد زنگ دیده می شود که وظیفه تعیین جهت ماهواره را بر عهده دارد. کل این فرایند هم با هوش مصنوعی با دقت یک هزارم درجه در کسری از ثانیه انجام می گیرد.

این نکته هم قابل توجه است که اگر این ماهواره با این دقت تصویربرداری در 06 سال قبل میخواست ساخته بشود. اندازه ظاهری آن حداقل 10 برابر ماهواره خیام تخمین زده می شد. 

ساختار دوربین های این نوع ماهواره ها عملا شبیه به تلسکوپ است. چالشی که برای خنک کردن دوربین و تجهیزات این ماهواره با آن روبرو هستیم عدم وجود هوا در اطراف دوربین است. اینکه هوایی در آن منطقه نیست به این معناست که برای خنک کردن دوربین نمیتوان از فن خنک کننده استفاده کرد. در واقع هوایی نیست که رد و بدل شود و دوربین را خنک کند. دانشمندان این چالش را با طراحی دقیق انتقال حرارت تابشی حل کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar