دیجیاتو/ برگ مصنوعی ساخته‌شده توسط دانشمندان می‌تواند با قرارگرفتن در محیط‌های مرطوب، انرژی موردنیاز 11 چراغ LED را تأمین کند.

دانشمندان ایتالیایی یک برگ مصنوعی طراحی کرده‌اند که می‌تواند در گیاهان جاسازی شود و از قطرات باران یا باد برق تولید کند. دستگاه خلاقانه در شرایط بارانی یا مواقعی که باد بسیار خوبی می‌وزد، می‌تواند انرژی موردنیاز برای روشن‌کردن چراغ‌های LED را تأمین کند.

«فابیان مدر»، محققی که در مؤسسه فناوری ایتالیا (IIT) در جنوا ایتالیا روی رباتیک نرم دارای قدرت زیستی مطالعه می‌کند، به خبرگزاری‌های علمی گفت که این سیستم می‌تواند در زمینه‌های کشاورزی و نظارت از راه دور محیط‌زیست به‌منظور مشاهده سلامت گیاهان یا نظارت بر شرایط آب‌و‌هوا کاربرد داشته باشد.

البته برای اینکه این برگ مصنوعی بتواند کار موردنظر خود را انجام دهد، باید آن را به برگ‌های یک گیاه واقعی اضافه کرد. مدر توضیح می‌دهد:

«هنگامی که برگ‌ها در باد حرکت می‌کنند، دو سطح با یکدیگر تماس داشته و دوباره از یکدیگر جدا می‌شوند و روی پوستَک یا کوتیکول برگ گیاه و دستگاه ما بارهای ساکن ایجاد می‌شود. این بارها به بافت سلولی داخلی گیاه وارد شده و در آنجا جریان را ایجاد می‌کنند. ما سپس می‌توانیم این جریان را با یک الکترود وارد‌شده در بافت گیاه جمع‌آوری کنیم.»


تولید انرژی مورد‌نیاز 11 چراغ LED با برگ مصنوعی
دانشمندان برای آزمایش سیستم برگ مصنوعی خود و ارزیابی توانایی این سیستم در تولید انرژی، آن را در برگ‌های گیاه خرزهره زنده جاسازی کردند. نتایج آن نشان می‌دهد که یک قطره آب می‌تواند پیک‌های ولتاژ و جریان بیش از 40 ولت و 15 میکرو آمپر را ایجاد کرده و انرژی مورد‌نیاز 11 چراغ LED را تأمین کند.

در گذشته نیز برگ‌های مصنوعی توسعه داده شده بودند که از تکنیک مشابهی برای ایجاد برق از باد استفاده می‌کردند، اما فرایند برداشت انرژی از قطرات باران یک رویکرد جدید است.

«باربارا ماتزولایی»، معاون مدیر رباتیک و مدیر آزمایشگاه رباتیک نرم IIT که در این مطالعه نیز شرکت داشته است، می‌گوید:

«نتایج ما نشان می‌دهد که برداشت انرژی از طریق باد و باران (چه به‌طور جداگانه یا هم‌زمان) با این دستگاه امکان‌پذیر است و آن را به یک برداشت‌کننده انرژی چند‌منظوره یا حسگر خودکار تبدیل می‌کند.»
او در ادامه توضیح داد که مزیت اصلی این سیستم در مقایسه با سایر مدل‌های مشابه، این است که می‌تواند برق بیشتری را در شرایط مرطوب ایجاد کند. اکنون دانشمندان درحال کار روی بهبود عملکرد برگ مصنوعی خود هستند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar