سیناپرس/ در شرایطی که شرکت های خصوصی قدرتمند در عرصه مطالعات فضایی از جمله اسپیس ایکس، بلو اوریجین و … هر روز شاهد دستاوردهای جدیدی هستند، بوئینگ که طرح موسوم به استارلاینر را در دستور کار دارد همچنان با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند.
برای چندمین بار و به دلیل مسایل فنی عملیات پرتاب فضاپیمای استارلاینر بوئینگ به تعویق افتاد. این شرکت در رابطه با موضوع فوق گفت که استارلاینر، فضاپیمای بوئینگ که برای حمل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده است، به دلیل مشکلات مربوط به چتر نجات و عایق سیم‌ کشی های داخلی پرواز نخواهد کرد.
پیش از این یک پرواز سرنشین دار برای مرداد ماه توسط استارلاینر برنامه ریزی شده بود، اما اکنون این سوال وجود دارد که آیا این کپسول فضایی قبل از پایان سال به فضا پرتاب شود یا خیر.
البته عدم موفقیت بوئینگ تاثیری در مطالعات فضایی نداشته و ناسا هنوز هم می تواند از فضاپیماهای اسپیس ایکس استفاده کند، اما این آژانس فضایی همیشه خواهان یک شرکت دوم برای ارائه سفرهای فضایی و ایجاد رقابت در این حوزه بوده است.
در طی بررسی‌های نهایی پیش از پرتاب که هفته گذشته انجام شد، مهندسان متوجه دو مشکل مهم در استارلاینر شدند که می ‌تواند جان فضانوردان را در معرض خطر جدی قرار دهد.
مارک ناپی، مدیر برنامه بوئینگ استارلاینر در جریان کنفرانس مطبوعاتی مرتبط با این موضوع گفت در نتیجه مشکلات فنی شناسایی شده، پرواز استارلاینر با فضانوردان که به طور آزمایشی برای ۲۱ جولای برنامه ریزی شده بود، برای مدت نامعلومی به تعویق افتاده است.

ناپی در ادامه توضیحاتش گفت: در جریان بررسی ‌ها و مطالعات نهایی قبل از پرواز که طی هفته گذشته انجام شد، مهندسان متوجه شدند که خطوط طراحی ‌شده برای نگه ‌داشتن کپسول به چترهای نجات باید محکم ‌تر باشد تا فضانوردان به سلامت فرود آیند.
مطالعات انجام شده نشان می دهد: پیوند های اتصالات به خطوط سه چتر نجات استارلاینر آن قدر قوی نیستند که در ابتدا تصور می شد. در واقع، بعید است که این پیوند ها بتوانند وزن استارلاینر را حمل کنند.

از سوی دیگر مطالعات ایمنی نشان داده است که ممکن است در حین فرود یک چتر نجات با دیگری درگیر شده و گره بخورند که این امر منجر به یک نتیجه فاجعه ‌بار خواهد شد.
پیش از این دو ماموریت Starliner در پایان دو پرواز آزمایشی، در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲، به سلامت در صحرای نیومکزیکو فرود آمدند.
علاوه بر این مشکلات نرم افزاری باعث شد که اولین ماموریت آزمایشی استارلاینر از رسیدن به مدار صحیح برای قرار ملاقات با ایستگاه فضایی بین المللی ناکام مانده و کپسول زودتر از زمان برنامه ریزی شده به زمین فرود آمد.
در جلسه هیئت مشاوره ایمنی هوافضای ناسا، متخصصان نسبت به آمادگی فضاپیما ابراز نگرانی کردند، این موضوع به ویژه به دلیل این که سیستم در طول پروازهای آزمایشی قبلی برای پرواز انسانی تایید نشده بود دارای اهمیت است. به این ترتیب نمی توان انتظار داشت که فضاپیمای بوئینگ به این زودی ها مورد استفاده قرار گرفته و فضانوردان را به مدار زمین منتقل کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar