سیناپرس/ روز گذشته فضایی باری اسپیس ایکس دراگون از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به مدار زمین اعزام شد و ساعاتی پیش توانست محموله خود را ایستگاه فضایی بین المللی رسانده و در این ایستگاه پهلوگیری کند.
فضا پیمای ترابری دراگون که محموله غذا، آب و تجهیزات مرتبط با آزمایش های علمی فضانوردان را به مدار زمین منتقل کرده بود، به ایستگاه بین المللی فضایی رسیده و در آن پهلو گرفت. گفتنی است عملیات اعزام این فضاپیما دو بار به دلایل جوی به تعویق افتاده بود.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، انتظار می ‌رود، فضاپیمای دراگون که تدارکات و تجهیزات مرتبط با آزمایش ‌هایی را به ایستگاه فضایی برده است، حدود سه هفته به ایستگاه فضایی متصل مانده و سپس با محموله ای جدید و نتایج تحقیقات انجام شده، به زمین بازگردد. این فضاپیما همچنین دو آرایه خورشیدی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داد که توانایی ‌های تولید انرژی آزمایشگاه در مدار را افزایش می ‌دنهد.
تجهیزات پیشرفته ناظر آژانس فضایی اروپا به نام ثور (شخصیت اساطیری باستانی و خدای معروف اسکاندیناوی، فرزند اودین که شخصیت محبوب مجموعه فیلم های تخیلی مارول محسوب می شود) نیز در این فضاپیما به مدار زمین منتقل شده که به محققان اجازه می دهد فعالیت الکتریکی طوفان های روی زمین را مشاهده کرده و تجزیه و تحلیل کنند.
بر این اساس همچنین اعلام شد: طی آزمایش جدید دیگری، محققان بذرها و گیاهان نسل دوم را که در فضا ایجاد و رشد کرده اند، بررسی خواهند کرد.
سازمان فضایی ناسا نیز طی بیانیه ای در رابطه با اهمیت عملیات دراگون گفت که دانشمندان با کمک تجهیزات جدید خود، ارزیابی خواهند کرد که آیا گیاهان رشد یافته در فضا می توانند چنین سازگاری هایی را به نسل بعدی منتقل کنند و اگر چنین است، آیا این تغییر در نسل های بعدی ادامه یافته و تثبیت می شود یا خیر.

در گزارش ناسا در رابطه با آزمایش های فوق اعلام شده است؛این تحقیق نسل دوم گیاهان را با استفاده از بذرهایی که قبلا در فضا تولید شده و به زمین می گرداند. نتایج این مطالعه می تواند بینشی در مورد چگونگی رشد چندین نسل از گیاهان برای ارائه غذا و سایر خدمات در ماموریت های فضایی آینده ارائه دهد.
سخنگوی ناسا در خاتمه توضیحاتش گفت: این تحقیقات می تواند از توسعه استراتژی هایی برای انطباق محصولات کشاورزی و سایر گیاهان مهم اقتصادی با زیستگاه های حاشیه ای و احیا شده روی زمین حمایت کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar