آنا/تصاویر ماهواره‌های رصد دمای آب نشان می‌دهد که افزایش دمای آب موجب شده تا سطح آب اقیانوس در اطراف ایالت کالیفرنیا به بالاتر از سطح میانگین افزایش یابد.
  به نقل از ناسا، یک ماهواره به نام «مشاهده‌گر آب» به منظور نظارت بر تغییرات دمای آب دریا‌ها در سواحل کالیفرنیا واقع شده است. این ماهواره از داده‌های جمع‌آوری شده برای مشاهده آب دریا استفاده می‌کند و می‌تواند تغییرات در دمای سطح آب را به ماهواره‌های دیگر منتقل کند.
گرم شدن اقیانوس‌ها یکی از مشکلات محیط‌زیستی مهم است که در سراسر جهان در حال رخ دادن است. این تغییرات دما می‌تواند تأثیرات قابل توجهی روی اکوسیستم‌های آبی داشته باشد و باعث تغییرات در توزیع آبزیان و سایر موجودات دریایی می‌شود. همچنین این تغییرات می‌تواند عواقب جدی برای اقتصاد ساحلی و صنایع مرتبط داشته باشد.
ماهواره مشاهده‌گر آب با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده از سطح آب دریاها، تغییرات دما را بررسی می‌کند و می‌تواند ابتدا راهنمایی‌هایی در مورد تغییرات اقلیمی ارائه کند. این اطلاعات می‌تواند به محققان و سازمان‌های مرتبط کمک کند تا راهکار‌هایی برای کاهش تأثیرات احتمالی گرم شدن اقیانوس‌ها پیدا کنند.
همچنین این ماهواره می‌تواند به صورت مداوم تغییرات آب و هوا و دمای دریا‌ها را در سواحل کالیفرنیا نظارت کند و اطلاعات زمانی ارائه دهد. این نظارت مستمر می‌تواند به سازمان‌های محیط زیست و تصمیم‌گیران کمک کند تا مدیریت منابع آبی را بهتر و به طور بهینه‌تر انجام دهند و تأثیرات تغییرات آب و هوایی را در سواحل کالیفرنیا کنترل کنند.
مأموریت بین‌المللی نظارت بر آب‌های سطحی و توپوگرافی اقیانوس قادر به اندازه‌گیری ویژگی‌های اقیانوسی مانند ال نینو است که نسبت به مأموریت‌های فضایی قبلی به خط ساحلی نزدیک‌تر است.

 ماهواره آب‌های سطحی و توپوگرافی اقیانوس (SWOT) قادر است حرکت این آب‌های گرم اقیانوس را با جزئیات بی سابقه‌ای تشخیص دهد.
این ماهواره با همکاری ناسا و آژانس فضایی فرانسه ارتفاع تقریباً تمام آب‌های سطح زمین را اندازه گیری می‌کند و یکی از دقیق‌ترین و جامع‌ترین نما‌ها را از اقیانوس‌ها و آب‌های شیرین، دریاچه‌ها و رودخانه‌های سیاره ارائه می‌کند و برای گردآوری اندازه‌گیری‌هایی با وضوح بالا از اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها، منابع آبی و رودخانه‌ها در بیش از ۹۰ درصد کره زمین از فناوری پیشرفته رادار مایکروویو استفاده می‌کند.
آب با گرم شدن منبسط می‌شود، بنابراین سطح آب دریا در مکان‌هایی با آب گرم‌تر بیشتر می‌شود. ال نینو، یک پدیده اقلیمی دوره‌ای که می‌تواند الگو‌های آب و هوایی در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار دهد، با سطح بالاتر دریا‌ها و دمای گرمتر از حد متوسط اقیانوس در امتداد سواحل غربی قاره آمریکا مشخص می‌شود. تصویر بالا ارتفاعات سطح دریا را در سواحل غربی ایالات متحده، نزدیک مرز کالیفرنیا-اورگان، در ماه اوت (مرداد ماه) نشان می‌دهد. رنگ‌های قرمز و نارنجی نشان دهنده ارتفاع بالاتر از حد متوسط اقیانوس و رنگ‌های آبی و سبز نشان دهنده ارتفاع کمتر از متوسط است.
تیم علمی ماهواره توپوگرافی آب‌های سطحی و اقیانوسی اندازه گیری‌ها را با دستگاه تداخل سنج رادار باند (KaRIn) انجام داده است.
داده‌های دقیق‌تر این ماهواره در امتداد مناطق جزر و مدی می‌تواند به پیش‌بینی میزان نفوذ سیل به داخل زمین، میزان نفوذ آب شور به مدخل‌ها، تالاب‌ها و سفره‌های زیرزمینی کمک کند.
بن هملینگتون، رهبر تیم تغییر سطح دریا‌ها از ناسا و محقق آزمایشگاه میشرانش جت ناسا گفت: توانایی ماهواره سوات برای اندازه‌گیری سطح دریا در نزدیکی ساحل برای محققان و همچنین سایر افرادی که مواردی مانند توسعه و پیشرفت پدیده‌های جهانی مانند ال نینو را بررسی می‌کنند بسیار ارزشمند است.
اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده در چشم انداز ماه سپتامبر (شهریور ماه) احتمال بیش از ۷۰ درصدی را برای وقوع ال نینوی قوی در زمستان آینده پیش بینی کرده است. ال نینو علاوه بر آب گرمتر، با تضعیف باد‌های استوایی نیز همراه است. این پدیده می‌تواند شرایط خنک‌تر و مرطوب‌تر را برای جنوب غربی ایالات متحده و خشکسالی را برای کشور‌های غرب اقیانوس آرام مانند اندونزی و استرالیا رقم بزند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar