رکنا/ پرونده کريم آتشي کارگردان سرشناس که با اسحله دست به قتل زده بود با رضايت اولياي دم به دادگاه کيفري تهران ارجاع شد.

ساعت 10 شامگاه چهارشنبه 19 شهريور سال 99 بود که صداي شليک 3 گلوله در خيابان خواجه نصرالدين طوسي تهران به گوش رسيد و خيلي زود ماموران براي بررسي موضوع به محل تيراندازي رفتند.

ماموران در خيابان خواجه نصيرالدين طوسي در حال جستجو بودند که در مقابل ساختمان 4 طبقه مردي را ديدند که در حال شستن لکه هاي خون از جلوي راه پله ها بود که مرد مرموز به محض مشاهده ماموران بسيجي وارد ساختمان شد و در را بست.

در ادامه ماموران بسيج ماجرا را به پليس مخابره کرده و خيلي زود تيمي از ماموران اداره 10 پليس آگاهي تهران همراه بازپرس ساسان غلامي در محل حاضر شدند.

بازداشت کارگردان سرشناس
کارآگاهان در بررسي هاي ميداني پي بردند که مرد مرموز کارگردان سينما و تلويزيون است که دقايقي قبل با شليک گلوله دست به قتل زده است که ماموران در اين مرحله سعي داشتند کريم آتشي را به صورت مسالمت آميز بازداشت کنند اما مرد 56 ساله که مسلح به تفنگ کلاشينکف بود حاضر به تسليم و خارج شدن از دفتر سينمايي اش را نداشت.

با توجه به طولاني شدن زمان و جمع شدن مردم در محل احتمال داشت که کريم آتشي به خودش يا مردم آسيبي بزند که در اين مرحله و با گذشت 4 ساعت از ماجراي تيراندازي تيم نوپو به دستور بازپرس ويژه قتل وارد عمل شدند و با شکستن شيشه هاي ساختمان و اتاقي که کارگردان مسلح در آنجا بود با استفاده از گاز اشک آور وارد ساختمان شده و کريم آتشي را همراه با تفنگ کلاشينکف و 72 خشاب جنگي دستگير کردند. کارآگاهان در ادامه به محلي که خون ريخته شده بود رفته و با جسد مرد 60 ساله اي که از ناحيه سر هدف گلوله مرگبار قرار گرفته بود را شناسايي کردند.

پيدا شدن جسد مرد 60 ساله در دفتر کار کريم آتشي
در ادامه مأموران به‌دنبال رد خون‌هايي که در راهرو ريخته شده بود رفتند و ساختمان را مورد بازرسي قرار دادند و در نهايت با جسد مرد 60 ساله‌اي مواجه شدند که بر اثر شليک چند گلوله به جمجمه و بدن او به قتل رسيده بود.

متهم که براي انکار قتل راه گريزي نداشت قتل را پذيرفت و در تشريح ماجرا گفت: دفتر کارم در طبقه همکف اين ساختمان است و من چند شب در هفته براي کار در دفترم مي‌مانم. مقتول مالک سه واحد اين ساختمان بود و دو واحد آن را اجاره داده بود و يکي از واحدها نيز در اختيار خودش بود. از مدت‌ها قبل بر سر مشکلات ساختمان با او اختلاف داشتم و از طرفي افراد زيادي به واحدش رفت و آمد داشتند و همين مسأله من را آزار مي‌داد. چندين بار به او تذکر داده بودم اما بي‌فايده بود. حتي به‌خاطر اين اختلافاتي که با مقتول داشتم در دو دادسرا شکاياتي را عليه او ثبت کرده‌ام که در حال رسيدگي است.

او ادامه داد: مقتول مدتي قبل يک در آهني بين طبقه همکف و طبقه اول کار گذاشته بود و شب حادثه بي‌دليل با يک چکش به در مي‌کوبيد که به تصور من او به عمد اين کار را مي‌کرد تا من را عصبي کند. از دفترم بيرون آمدم و بابت اين کارش به او تذکر دادم که اصلاً توجهي نکرد‌ و ما باهم درگير شديم و با سلاحي که داشتم به او شليک کردم و يکي از گلوله‌ها به جمجمه‌اش اصابت و او فوت کرد. بعد از آن هم تصميم داشتم جسد را به زيرزمين منتقل کنم اما چون خون زيادي مقابل در ريخته بود، داشتم آنها را مي‌شستم که مأموران متوجه‌ کارم شدند و لو رفتم.

وي در مورد اينکه اسلحه را از کجا آورده گفت: ما معمولاً براي فيلم‌هاي اکشن و پليسي از مراکز نظامي سلاح مي‌گيريم و بعد از پايان کار فيلمبرداري اسلحه‌ها را تحويل مي‌دهيم. اخيراً براي توليد يک کار سينمايي ۸ اسلحه تحويل گرفتيم اما ۷ اسلحه را برگردانديم و يکي را پيش خودم نگهداشتم. ۷۲ فشنگ جنگي نيز از قبل داشتم.

کريم آتشي در دادسراي امور جنايي تهران
صبح روز شنبه 22 شهريور ماه کريم آتشي براي تحقيقات بيشتر به دادسراي امور جنايي تهران منتقل شد و پيش روي بازپرس ساسان غلامي به تيراندازي مرگبار اعتراف کرد.
کريم آتشي گفت: مقتول واحد بالاي دفتر کاري ام بود و 2 اتاق را به عنوان دفتر وکالت اجاره داده بود که روي در يکي از اتاق ها دفتر وکالت خانمي بود که اصلا وجود نداشت و بارها با انتشار آگهي براي دفتر وکالت خانم درخواست منشي خانم مي کرد که بيشتر اوقات افرادي که به اين دفتر مراجعه مي کردند با نارضايتي از ساختمان خارج مي شدند. رفت و آمدهاي نامناسبي در اين ساختمان بود که باعث اعتراض همه همسايه ها بود.
وي افزود: اختلاف من و مقتول از 15 سال قبل شروع شد اما از 8 سال قبل اختلافات بيشتر شد و او اصرار داشت که ساختمان را بکوبيم و بازسازي کنيم اما من و همسايه ها راضي به اين کار نبوديم که بعد از مدتي متوجه شديم خودش شروع به تخريب بخشي از ساختمان کردکه است و حتي کليد پشت بام را برداشته بود و در اختيار کسي قرار نمي داد و با وجو اينکه سقف مشکل داشت اجازه نمي داد کسي براي تعمير به پشت بام برود.
اين کارگردان تلويزيون و سينما ادامه داد: مقتول بين طبقه همکف و زير زمي ندري قرار داده بود و آنجا را پاتوق افراد معتاد کرده بود و داخل فاضلاب مواد شست و شوي شيميايي مي ريخت که باعث نفس تنگي من مي شد و هر روز اذيت مي کرد.
کريم آتشي گفت: از زمانيکه کرونا به ايران آمد من با توجه به آموزش تئاتري که در دفتر کاري ام داشتم و شاگردانم به آنجا مي آمدند تصميم گرفتم شب ها در دفتر کارم بمانم تا اتفاقي براي خانواده ام نيفتد.
وي افزود: شب ها ساعت 8:30 در دفتر مي خوابيدم تا اينکه شب حادثه در حال استراحت بودم که صداي ضربه زدن چکش به در فلزي راه پله ها مي کوبيد که از خواب بيدار شدم و با برداشتن تفنگ کلاشينکف به محل صدا رفتم و از مرد همسايه خواستم که به اين سر و صداها پايان دهد اما او به تذکر من بي تفاوت بود و بر سر همين موضوع با هم درگير شديم که ابتدا 2 تير هوايي شليک کردم.
کريم آتشي گفت: بعد از شليک 2 تيرهوايي، مقتول لوله اسلحه را گرفت که ناگهان گلوله اي شليک شد و ابتدا فکر کردم تير باعث زخمي شدن او شده و کمي خون آمد و در ادامه به دفتر کارم رفتم و در حال استراحت بودم که پليس به سراغم آمد و دستگير شدم.
کارگردان تلويزيون و سينما در خصوص نگهداري اسلحه ادامه داد: براي يکي از کارهاي سينمايي 8 تفنگ کلاشينکف گرفته بوديم که بعد از کار آنها را تحويل داده بودند تا اينکه بهمن ماه بود براي کاري به انباري دفتر رفتم که ديدم يکي از تفنگ ها با 2 خشاب جامانده بود که به مدير تدارکات گفتم آن را بازگرداند اما با وجود کرونا ديگر کسي به دفتر مراجعه نکرد و اسلحه در دفتر کارم ماند.

بخشش کريم آتشي قبل از صدور کيفرخواست
با گذشت 8 ماه از اين پرونده جنايي در حاليکه بازسازي صحنه جرم صورت گرفته بود و پرونده در يک قدمي صدور کيفرخواست بود بازپرس ساسان غلامي از شعبه 3 دادسراي امور جنايي تهران با ميانجيگري توانست رضايت اولياي دم را براي بخشش کريم آتشي بگيرد. اولياي دم قبل از صدور کيفرخواست با حضور در شعبه 3 دادسراي امور جنايي تهران رضايت خود را براي بخشش کريم آتشي اعلام کردند.
اولياي دم در اظهاراتشان عنوان کردند با توجه ماه مبارک رمضان رضايت خود را اعلام کردند.
بنا بر اين گزارش، پرونده کريم آتشي با توجه به بخشش اولياي دم براي رسيدگي جرم از جنبه عمومي به دادگاه کيفري يک استان تهران ارجاع خواهد شد

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar