سخت افزار/ در دنباله معرفی مادربردهای پلتفرم TRX40 برای پردازنده جدید رایزن Threadripper 3000 شرکت AMD این بار نوبت به گیگابایت رسیده که مدل‌های جذاب و شایسته خود را به نمایش بگذارد. سه مادربرد جدید گیگابایت برای رایزن تریدریپر 3000 عبارتند از TRX40 Aorus Master، TRX40 Aorus Extreme و TRX40 Aorus Pro WiFi. همچنین مدل TRX40 Designare نیز در لیست وب سایت گیگابایت قرار گرفته اما هیچ تصویری فعلا از آن درج نشده است.

TRX40 Aorus Extreme: سوگلی گیگابایت برای Threadripper 3000

از مادربرد پرچمدار گیگابایت برای پلتفرم TRX40 کار را آغاز میکنیم. در قلب این مادربرد سوکت پردازنده sTRX4 قرار گرفته که با مدار تغذیه فوق‌العاده 3+16 فاز همراه شده است. از نظر گزینه‌های اتصالاتی گیگابایت برای این مادربرد سنگ تمام گذاشته است. TRX40 Aorus Extreme دارای 4 اسلات PCIe 4.0 x16 می باشد که البته فقط دو عدد از آنها به هشت مسیر دسترسی دارند. همچنین چهار اسلات M.2 تعبیه شده که برای هر یک از آنها 4 مسیر PCIe 4.0 در نظر گرفته شده است. کاربران به واسطه اسلات‌های M.2 این مادربرد میتوانند تا 4 اس‌اس‌دی NVMe را به صورت RAID 1, 0 یا 10 ترکیب کنند.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

همچنین این مادربرد به صورت آنبورد از وای فای 802.11ax و بلوتوث برخوردار است. از دیگر امکانات مادربرد پرچمدار Aorus Extreme گیگابایت باید به برخورداری از نورپردازی RGB Fusion، کدک صوتی حرفه‌ای ALC 1220-VB، پشتیبانی از چینش حافظه 4 کاناله و بایوس دوگانه اشاره کرد. از آنجایی که در پلتفرم TRX40 نسبت به نسل قبل دسترسی به مسیرهای PCIe دو برابر شده، میتوان کارهای پردازشی سنگینی بیشتری را بر روی آن انجام داد. گیگابایت برای اطمینان از اینکه دمای مادربرد حین پردازش‌های سنگین کنترل میشود، هیت سینک انودایز شده بزرگی را برای VRM در نظر گرفته در حالی که اسلات های M.2 نیز به سپرهای فلزی مجهز شده‌اند. برای خنک نگه داشتن چیپست نیز از یک فن 50 میلی‌متری استفاده شده است.

TRX40 Aorus Master و TRX Pro WiFi

اگر انتظارات فراتر از حد مادربرد سیستم خود ندارید اما با این حال به دنبال گزینه‌ای شایسته برای پردازنده‌های رایزن تریدریپر 3000 هستید، TRX40 Aorus Master و TRX Pro WiFi میتوانند کار شما را به خوبی راه بیاندازند. از نظر سوکت این مادربرد تفاوتی با مدل پرچمدار Aorus Extreme ندارد اما به اندازه پرچمدار پر از امکانات و آپشن نیستند. با این حال هر دو مادربرد از حافظه 4 کاناله پشتیبانی میکنند و دارای چندین اسلات PCIe هستند. مدار VRM مادربرد TRX40 Aorus Master تفاوتی با مدل پرچمدار ندارد و از همان مدار 3+16 فاز بهره‌مند شده است.

در مدل TRX Pro WiFi از مدار 2+12 فاز استفاده شده است. هر دو مدل از سه اسلات M.2 برخوردارند که هر یک از اسلات‌ها به 4 مسیر PCIe دسترسی دارند و با سپرهای حرارتی محافظت میشوند. برای کاربری معمولی، مادربرد TRX Pro WiFi میتواند ترکیب اقتصادی مناسبی را با پردازنده رایزن تریدریپر 3000 به وجود آورد اما اگر به دنبال اورکلاک هستید و بودجه شما برای خرید مادربرد پرچمدار کافی نیست، TRX40 Aorus Master با مدار تغذیه قدرتمندتر انتخاب بهتری است. گیگابایت هنوز قیمت مادربردهای TRX40 خود را اعلام نکرده است.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم