ايسنا/ هم‌زمان با تجمع هزاران تن از مردم کشور مالي در باماکو به منظور جشن گرفتن کودتاي انجام شده در اين کشور، آمريکا همکاري خود با ارتش مالي را در واکنش به سرنگوني رئيس جمهور اين کشور متوقف کرد.

به نقل از خبرگزاري رويترز، سرنگوني ابراهيم بوباکار کيتا ، رئيس جمهوري مالي در روز سه‌شنبه شرکاي بين‌المللي مالي را نگران کرد چرا که آن‌ها مي‌ترسند اين مساله بيش از پيش اوضاع اين مستعمره سابق فرانسه و کل منطقه ساحل غرب آفريقا را بي‌ثبات کند.

پيتر فام، نماينده آمريکا در امور منطقه ساحل به خبرنگاران گفت: اجازه دهيد بگويم که به طور قطع هيچ آموزش و حمايت بيشتري از نيروهاي مسلح مالي وجود ندارد و همکاري نظامي آمريکا با اين کشور به طور کامل متوقف شده است. تا زماني که بتوانيم اوضاع را بررسي و شفاف‌سازي کنيم، همه‌ چيز متوقف شده است.

آمريکا مرتبا سربازان در مالي را از جمله چندين تن از افسران که اين کودتا را رهبري کردند، آموزش مي‌داد. واشنگتن همچنين به نيروهاي برخان فرانسه که در منطقه ساحل حضور دارند تا با نيروهاي مرتبط با القاعده و داعش مبارزه کنند، پيشنهاد حمايت اطلاعاتي داده است.  

پيتر فام گفت: تصميم درخصوص اينکه آيا واشنگتن اين اقدامات را يک کودتا تلقي مي‌کند يا خير، بايد يک روال و بررسي قانوني را طي کند؛ تصميمي که منجر به قطع حمايت‌هاي مستقيم از دولت مالي مي‌شود.

يکي از سخنگويان پنتاگون به رويدادهاي اخير در کشور مالي به عنوان يک "اقدام شورشي" اشاره کرده بود.

طرفداران خونتاي مالي در ميدان استقلال در باماکو، پايتخت اين کشور تجمع کردند؛ جايي که تا زمان وقوع آشوب‌ها و ناآرامي‌هاي روز سه‌شنبه، عمدتا صلح‌آميز بوده است. بسياري از اين افراد آهنگ مي‌خواندند، مي‌رقصيدند، بوق مي‌زدند و بنرهايي را تکان مي‌دادند که بر روي آن‌ها جملاتي به منظور تشکر از شوريان و کودتاچيان نوشته بودند.

يکي از شرکت‌کنندگان در اين جشن گفت:‌ اين صحنه‌اي از لذت و شادي است. خداوند ما را از دستان شيطان نجات داد، ما خوشحال هستيم، ما پشت ارتش کشورمان مي‌ايستيم.  

برخي معترضان نيز مخالفت خود را با قدرت‌هاي خارجي مختلف نشان دادند. در همين حال دو پرچم روسيه در بين اين جمعيت به چشم مي‌خورد. خبرگزاري ريا نووستي گزارش داد که سفير روسيه در مالي با نمايندگان خونتا ديدار کرده است.

اما فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد علي‌رغم اين کودتا، عمليات برخان ادامه خواهد داشت.

رهببران خونتاي مالي گفته‌اند که اين کودتا را انجام دادند چرا که مالي در حال فرو رفتن در آشوب و ناامني بود و مقصر آن نيز "دولت ضعيف حاکم" در اين کشور بوده است. آنها متعهد شدند تا به حرکت به سمت انتخابات در يک چهارچوب زماني منطقي نظارت خواهند داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar