فارس/ سخنگوي وزارت خارجه آلمان خبر داد که اين کشور قصدي براي بازگشايي سفارت خود در پايتخت افغانستان ندارد.
«ماريا ادبار» سخنگوي وزارت خارجه آلمان روز جمعه در کنفرانس خبري گفت که قطعا طي روزهاي آينده هيچ برنامه‌اي براي افتتاح هيئت ديپلماتيک در کابل نخواهيم داشت.
وي اين سخنان را در واکنش به اظهارات «انس حقاني» از مقام‌هاي ارشد طالبان عنوان کرد که در مصاحبه با الجزيره گفته بود آلمان مي‌تواند نخستين کشوري باشد که سفارت خود را بازگشايي مي‌کند.
برلين در 15 آگوست گذشته و پس از آنکه طالبان کنترل کابل را در دست گرفت، سفارت خود در افغانستان را مسدود کرد و «مارکوس پوتزل» سفير خود در افغانستان را به دوحه، پايتخت قطر منتقل کرد.
البته دولت آلمان همچنان ارتباط ديپلماتيک خود با طالبان را حفظ کرده‌ است. پيش از اين نيز «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان گفته بود که در صورتي که شرايط سياسي و همچنين اوضاع امنيتي اجازه دهد، آلمان مي‌تواند هيئت ديپلماتيک خود در کابل را بازگشايي کند.
از زماني که طالبان در ماه آگوست قدرت را در اين کشور در دست گرفته، بيش از 5400 نفر از جمله 4 هزار و 559 شهروند افغانستاني و 522 شهروند آلماني، توانسته‌اند از افغانستان به آلمان منتقل شوند.
انس حقاني در مصاحبه اخير خود با الجزيره با تاکيد بر علاقه‌مندي دولت آينده طالبان براي برقراري ارتباط با ديگر کشورها از جمله آمريکا نيز گفت که به‌زودي سفارت‌خانه‌هاي مختلف در کابل بازگشايي مي‌شوند.
اين در حالي است که «سراج‌الدين حقاني» سرپرست وزارت کشور دولت موقت طالبان نيز اخيرا، در ديدار نماينده سارمان ملل خواستار اقدامات عملي براي به رسميت شناختن دولت طالبان، حذف ليست سياه و لغو همه تحريم‌ها شد.
با پيش‌روي طالبان در ولايات مختلف افغانستان و گسترش درگيري‌ها و ناامني، بسياري از کشورهاي خارجي از جمله ايالات متحده آمريکا و کشورهاي عضو ناتو سفارت خود را در کابل بستند و اعلام کردند که تا زمان برقراري ثبات و امنيت کامل حاضر به بازگشايي دفاتر خود نخواهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar