فارس/ در شرایطی که واکنش‌ها به توافق نظامی اخیر واشنگتن و لندن با کانبرا ادامه دارد، شرکت بوئینگ از برنامه خود برای راه‌اندازی خط تولید پهپاد نظامی در شهر «توومبا» استرالیا خبر داد.

مقام‌های شرکت بوئینگ از تعیین شهر توومبا در ایالت کوئینزلند استرالیا به عنوان مقصد نهایی مونتاژ پهپادهای نظامی آمریکایی خبر دادند.

بنا بر گزارش رسانه‌های غربی، شرکت هوافضای بوئینگ که دفتر مرکزی آن در شهر شیکاگو قرار دارد، برنامه خود برای تولید یک نوع جدید از پهپاد نظامی را اعلام کرد.

به نوشته آسوشیتدپرس، این شرکت آمریکایی اعلام کرد که شهر «توومبا» در ایالت کوئینزلند استرالیا را به عنوان مقصد نهایی خط مونتاژ پهپادهای نظامی «لویال وینگمن» (Loyal Wingman) تعیین کرده است.

بوئینگ در حالی از انتخاب این شهر برای تولید پهپادهای نظامی خبر داده که توافق نظامی اخیر آمریکا و انگلیس با استرالیا همچنان در رسانه‌ها خبرساز است و مقام‌های کشورهای مختلف درباره این توافق اظهارنظر کرده‌اند.

بر اساس بخشی از توافقی که پنجشنبه هفته گذشته در نشست سه جانبه جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا با بوریس جانسون و اسکات موریسون نخست‌وزیران انگلیس و استرالیا اعلام شد، قرار است واشنگتن و لندن به کانبرا برای تولید و بکارگیری زیردریایی اتمی کمک کنند.

چین این توافق سه جانبه با واکنش تند و محکومیت چین مواجه شده و مقام‌های کشورهایی اندونزی، مالزی و روسیه هم از آن به شدت انتقاد کرده‌اند.

«اسکات کارپندل» مدیر اجرایی شرکت «بوئینگ استرالیا» که شعبه شرکت بوئینگ در استرالیا است، توضیحاتی درباره برنامه شرکت برای ساخت پهپادهای نظامی در استرالیا ارائه داد.

به گفته او، تولید هواپیماهای جدید قرار است برنامه‌ریزی شود و از هوش مصنوعی استفاده شود و در استرالیا طراحی و تولید آنها انجام گیرد.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، این اولین هواپیمای رزمی نظامی است که در نیم قرن در استرالیا طراحی و تولید می‌شود. بوئینگ استرالیا در حال توسعه ۶ فروند از این هواپیما با همکاری نیروی هوایی سلطنتی استرالیا است.

به گفته اسکات کارپندل مدیر اجرایی شرکت «بوئینگ استرالیا»، قرار است در تاسیسات فرودگاه «ولکمپ» پهپادهای نظامی ساخته شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar