فارس/ رئیس جمهور سابق آمریکا گفت، قصد داشت پایگاه هوایی بگرام در افغانستان را حفظ کند زیرا از محل ساخت بمب‌های اتمی چین فقط یک ساعت فاصله داشت.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا روز دوشنبه گفت، قصد داشت پایگاه نظامی «بگرام» در افغانستان را به خاطر نزدیکی به چین حفظ کند.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» ترامپ که در انتخابات سال گذشته آمریکا شکست خود در مصاحبه‌ای به تکرار انتقادها از نحوه اجرای خروج از افغانستان توسط دولت «جو بایدن» پرداخت.

ترامپ در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» گفت: «قصدم این بود که [از افغانستان] خارج شویم، بیست و یک سال کافی بود و تعداد نیروهای نظامی را به ۲۵۰۰ نفر کاهش دادم و قرار بود [پایگاه] بگرام را به‌خاطر چین نگه‌دارم نه به خاطر افغانستان».

رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه گفت: «به این دلیل که این [پایگاه] یک ساعت با محل دردسر اتمی آن‌ها (چینی‌ها) فاصله دارد. چون دقیقاً همین است، آنجا جایی است که آن‌ها بمب‌های اتمی خود را می‌سازند».

ترامپ بار دیگر نحوه اجرای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را «شرم‌آورترین لحظه در تاریخ آمریکا» توصیف کرد و گفت او قصد داشت تمام پایگاه‌های دیگر آمریکا در افغانستان را پس از اتمام عملیات خروج، بمباران کند تا دیگران نتوانند از آن‌ها بهره ببرند.

او همچنین حملات لفظی علیه «مارک میلی» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا را تکرار کرد و گفت میلی معتقد بود رها کردن تجهیزات نظامی آمریکایی در افغانستان، ارزان‌تر از خارج کردن آن‌ها تمام می‌شود.

ترامپ همچنین «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق افغانستان را فردی «فاسد» توصیف کرد که قصد داشت حین فرار، مقدار پولی را از کشورش خارج کند که در هواپیما جای نمی‌گرفت.

«لیندسی گراهام» سناتورجمهوری‌خواه نیز پیش‌تر در گفت‌وگو با فاکس نیوز گفته بود ارتش به بایدن گفت که اگر همه نیروهای ما را خارج کنید، اگر پایگاه هوایی «بگرام» را ترک کنیم، نمی‌توانیم از آنچه باقی مانده دفاع کنیم و این مکان فرو خواهد ریخت.

وی افزود که جو بایدن بی‌کفایت‌ترین رئیس جمهور ادوار زندگی او در زمینه سیاست خارجی و حتی بدتر از جیمی کارتر بوده است. بایدن ماهیت جنگ با تروریسم را درک نمی‌‌کند.

انتقادات از تخلیه پایگاه نظامی بگرام در حالی صورت می‌گیرد که «نیکی هیلی» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل نیز مدعی شده بود چین قصد دارد تحرکاتی در خصوص پایگاه نظامی بگرام در افغانستان انجام دهد.

این مقام دولت سابق آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: «باید مراقب چین باشیم زیرا فکر می‌کنم قرار است شاهد این باشیم که چین درخصوص پایگاه هوایی بگرام حرکتی انجام دهد و فکر می‌کنم آن‌ها در افغانستان حرکتی خواهند کرد و از پاکستان برای قوی‌تر شدن به منظور مقابله با هند استفاده خواهند کرد».

نیروهای آمریکایی کنترل این پایگاه هوایی را دوم ژوئیه (۱۱ تیر) به ارتش افغانستان سپردند و ۴۴ روز بعد به دست طالبان افتاد. 

بگرام واقع در ۴۵ کیلومتری کابل، نزدیک به ۲۰ سال به عنوان مرکز عملیاتی اصلی آمریکا در افغانستان بود که مجهز به امکاناتی از جمله باند پرواز، بیمارستان ۵۰ تختخوابی و زندانی است که می‌تواند هزاران نفر را در خود جای دهد.


با وجود گمانه‌زنی‌های مقامات جمهوری‌خواه، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین  گفت که بر خلاف گزارش‌ها، پکن در حال مذاکره با طالبان برای انتقال حق استفاده از پایگاه نظامی بگرام برای نیازهای عملیاتی نیست.

به گزارش روزنامه هنگ‌کنگی «ساوت چاینا مورنینگ پست»، وانگ افزود: چیزی که می‌توانم به همه بگویم این است که این اطلاعات کاملاً غلط است.

 «بلال کریمی»، معاون سخنگوی طالبان نیز مهر ماه شایعات مبنی بر ورود نیروهای چینی به بگرام را تکذیب کرد و گزارش‌ها در این باره را دروغ و بی اساس خواند. وی گفت سربازان هیچ کشوری از جمله چینی‌ها اجازه ورود به افغانستان را ندارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar