مهر/ مشاور امنیت ملی و مقاماتی از وزارت خارجه آمریکا برای دیدار با مقامات دولت جدید برزیل، به‌زودی به این کشور سفر خواهند کرد.

به نقل از اسپوتنیک، شورای امنیت ملی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد «جِیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مقاماتی از شورای امنیت ملی و همچنین وزارت خارجه آمریا روز دوشنبه برای دیدار با مقامات ارشد دولت برزیل، به‌ویژه «لوئیس لولا داسیلوا»، رئیس‌جمهور جدید این کشور، وارد برازیلیا، پایتخت برزیل خواهند شد.

در بیانیه شورای امنیت ملی آمریکا آمده که هیئت آمریکایی همچنین با نمایندگان دولت ژائیر بولسونارو هم دیدار خواهند کرد.

بحث‌وگو درباره مسائل مهمی مانند تغییرات آب‌وهوایی، امنیت غذایی و مهاجرت منطقه‌ای از مهمترین موضوعات موردبحث بین دو طرف خواهد بود.

لولا داسلیوا ۳۰ اکتبر (آبان) در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل با کسب ۵۰.۹ درصد آراء موفق شد ژائر بولسونارو، رئیس‌جمهور کنونی این کشور را شکست دهد، بولسونارو ۴۹.۱ درصد آراء را کسب کرد.

داسیلوا در حالی برای یک دوره چهار ساله تصدی ریاست جمهوری برزیل را عهده دار شده که پیش از این بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ این منصب را در اختیار داشت.

داسیلوا، نماینده احزاب و جریان‌های چپ‌گرای برزیل و از مخالفان جدی سیاست‌های آمریکایی و ضدامپریالیستی است. او از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئیس‌جمهور برزیل بود و پیش از برگزاری دور اول انتخابات تمام نظرسنجی‌ها نشان می‌داد داسیلوا با فاصله ۱۰ تا ۱۵ درصدی از رقیب خود جلوتر است. بولسونارو پس از طرح ادعاهای بی‌اساس درباره احتمال تقلب در انتخابات و متهم‌کردن مسئولان برگزاری انتخابات به توطئه‌چینی علیه او، تهدید کرده بود که احتمالاً نتیجه انتخابات را نخواهد پذیرفت.

بولسونارو بدون ارائه شاخص و معیاری گفته بود تنها در صورتی نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت که انتخابات «پاک و شفاف» برگزار شود.

انتخابات دور اول ریاست‌جمهوری برزیل ۲ اکتبر (۱۰ مهر) برگزار شد و به دلیل اینکه هیچکدام از نامزدها موفق به کسب بیش از ۵۰ درصد آرا نشدند به دور دوم کشیده شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar