ایسنا/ وزیران خارجه بحرین و عراق بر عمق روابط تاریخی دو کشور در چارچوب احترام متقابل و درک مشترک در همه سطوح تاکید کردند.

به نقل از روسیا الیوم، پس از احضار موید عمر عبدالرحمان، کاردار عراق در منامه از سوی بحرین و ارائه یادداشت اعتراضی رسمی به دلیل «نقض مکرر پروتکل‌های دیپلماتیک»، عبداللطیف الزیانی، وزیر خارجه بحرین و فواد حسین، همتای عراقی وی باهم تلفنی گفت‌وگو کردند.

میدل ایست به نقل از گزارش رسانه‌های بحرینی گزارش داد، وزارت خارجه این کشور از تأسف عمیق و نارضایتی خود از نقض مکرر پروتکل‌های دیپلماتیک توسط کاردار عراق خبر داد.

وزارت امور خارجه بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر امور خارجه این کشور کاردار عراق را از محکومیت شدید این وزارتخانه نسبت به رفتار غیرقابل قبول اخیر وی که مغایر با پروتکل‌های دیپلماتیک در این کشور است، مطلع کرد.

در حالی که هنوز ماهیت تخلفات عبدالرحمان مشخص نیست، در این بیانیه آمده است که رفتار این دیپلمات عراقی با وظایف وی به عنوان کاردار سفارت جمهوری عراق در بحرین در تضاد است؛ چرا که به عنوان یک مداخله غیرقابل قبول در امور داخلی بحرین، با اصول تنظیم کننده روابط میان دولت‌ها، مندرج در منشور ملل متحد در تضاد است.

وزیر امور خارجه بحرین یادداشت اعتراضی رسمی در این زمینه به کاردار عراق تسلیم کرد.

با این حال، این «بحران محدود دیپلماتیک» با تماس تلفنی وزیر خارجه عراق با همتای بحرینی خود پایان یافت و دو طرف بر عمق روابط مستحکم تاریخی دو کشور در چارچوب احترام متقابل و درک مشترک در همه سطوح، پیوندهای برادری، تاریخ مشترک، منافع متقابل و نیز تمایل دو کشور بر گسترش روابط حسنه، تقویت همکاری دوجانبه در راستای منافع مشترک و اهداف مورد نظر تاکید کردند.

وزارت خارجه عراق هم اعلام کرد، کاردار این کشور در منامه را به مرکز این وزارتخانه در بغداد بازگردانده است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد: «این اقدام برای ارتقای جایگاه دیپلماتیک عراق است که این وزارتخانه در راستای حفظ پروتکل‌های دیپلماتیک آن را دنبال می‌کند».

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar