وطن امروز/متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور مستقر آمریکا از سه‌شنبه که انتخابات برگزار شد تا دیشب ده‌ها توئیت درباره بحث تقلب در انتخابات زده و در همه سخنرانی‌های خود از ۲ ماه مانده به انتخابات تا حالا بر تقلب سیستماتیک دموکرات‌ها تاکید کرده که البته پاسخ‌هایی هم از سوی دموکرات‌ها داشته است. اکنون پس از انتخابات نیز انتشار مداوم اسناد از سوی حامیان ترامپ در فضای مجازی به تنش‌ها در این باره دامن‌ زده و بر شائبه‌ها افزوده است. 
ترامپ دیشب هم در توئیتی نوشت: در ساعاتی که اجازه شفافیت قانونی داده نشد، اتفاقات بدی رخ داد. تراکتورها درها و پنجره‌ها را مسدود کرده بودند و شیشه‌ها با مقوای ضخیم پوشانده شده بود به طوری که ناظران قادر به دیدن اتاق‌های شمارش نبودند. چیزهای بدی در داخل اتفاق افتاده است. تغییرات بزرگ روی داده است. 
ترامپ در توئیت دیگری افزود: این امر همچنین می‌تواند نتیجه انتخابات را در ایالت‌های مختلف از جمله پنسیلوانیا که همه فکر می‌کردند در شب انتخابات پیروزی در آن براحتی کسب شده است، تغییر دهد به طوری که یک پیشتازی بزرگ از دست برود، بدون اینکه کسی اجازه داشته باشد برای فواصل زمانی طولانی نظارت کند که چه اتفاقی افتاده است. 
 
* جدال بر سر رأی پستی
سخنان ترامپ درباره تقلب دموکرات‌ها در انتخابات از نخستین روزی که بحث رای پستی و غیرحضوری در انتخابات مطرح شد، شروع شد. وی معتقد بود نحوه رای دادن پستی به دلیل شفاف نبودن فرآیند آن و عدم نظارت کافی می‌تواند محملی برای تقلب دموکرات‌ها در آن باشد. 
دموکرات‌ها اما این سخنان ترامپ را با این استدلال پاسخ دادند که به دلیل همه‌گیری و کشتار گسترده کرونا در آمریکا اساسا امکان رای‌دهی حضوری مردم بسیار پایین است و برای مشارکت، چه روشی بهتر از رای‌دهی پستی که اتفاقا آمریکایی‌ها سابقه آن را در انتخابات قبلی خود هم داشتند. نکته دیگری که رسانه‌های دموکرات در پاسخ به ابهام ترامپ مطرح می‌کردند این بود که رای‌دهندگان جمهوری‌خواه به طور سنتی از رای‌دهی حضوری استقبال بیشتری داشته‌اند و رای‌دهی پستی به طور خاص بیشتر باب میل دموکرات‌هاست. ابهام دیگری که جمهوری‌خواهان حامی ترامپ مطرح کردند این بود که روز انتخابات آمریکا سوم نوامبر است و بر اساس قانون همه آرا باید تا آن روز به حوزه‌های انتخابیه رسیده باشد، حال آنکه بسیاری از آرای پستی به دلیل موضوعاتی مثل دیر ارسال شدن یا تاخیر پست، بعد از این تاریخ به دست عوامل انتخابات برای شمارش می‌رسد و قانونی نیست. 
دموکرات‌ها در پاسخ به این نکته نیز این موضوع را مطرح کردند که مهم این است که آرای پستی تا قبل از روز انتخابات ارسال شود و تا زمانی که نتیجه رسمی ایالت‌ها اعلام نشده، باید شمارش شود. 
در ارتباط با این ابهام جمهوری‌خواهان هم شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گزارش داد «ساموئل آلیتو» قاضی دیوان عالی آمریکا، به همه شهرهای ایالت پنسیلوانیا دستور داده آرایی را که پس از روز انتخابات دریافت شده‌اند جداسازی کنند و در صورت نیاز شمارش آنها به صورت جداگانه انجام شود. ترامپ از پیش از انتخابات وعده داده بود در صورت وجود ابهام در نتیجه یا به قول وی تقلب در انتخابات کار را به دیوان عالی ببرد. 
 
* دعوا بر سر اداره پست
اداره پست آمریکا یکی از جنجالی‌ترین ادارات دولتی این کشور در یک سال گذشته بوده است. دموکرات‌ها ماه‌ها پیش از آنکه انتخابات آمریکا برگزار شود، انتقادات زیادی را به عملکرد رئیس اداره پست و عملکرد ترامپ در آن داشتند. به عنوان مثال سناتور «چاک شومر» نماینده ایالت نیویورک در سنای آمریکا و رئیس اقلیت دموکرات‌ها مردادماه در مصاحبه با شبکه ‌ام‌اس‌ان‌بی‌سی نیوز گفت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از مدت‌ها قبل تلاش کرده است به اداره پست این کشور آسیب بزند و حتی آن را نابود کند. مهم‌ترین انتقاد وی در آن روز هم این بود که رئیس جدید اداره پست هیچ تجربه‌ای در این باره ندارد و یکی از حامیان بزرگ ترامپ محسوب می‌شود. بحث اخلال اداره پست در ارسال آرای پستی پس از روز رای‌گیری هم مطرح شده است و حالا جریان دموکرات می‌گوید ترامپ مانع آن شده همه آرای پستی به صندوق‌های رای ریخته شود تا در مجموع آرا محاسبه شود. در همین زمینه خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت: اداره پست آمریکا نتوانسته است 150 هزار رای را به مراکز شمارش آرا تحویل دهد. 
 
* تمرکز ترامپ بر تشکیک در آرای نظامیان
بر اساس آمار، بسیاری از نظامیان آمریکایی اساسا از روسای جمهور جمهوری‌خواه استقبال بیشتری کرده‌اند تا دموکرات‌ها. دلیل آن هم چیزی نیست جز تمایل البته بیشتر روسای‌جمهور جمهوری‌خواه به تداوم جنگ‌ها. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که ترامپ از ابتدای رای‌گیری پستی مطرح کرد همین موضوع بود که آرای ارتشی‌ها و اساسا نظامیان که اکثرا به سود وی داده شده، شمارش نشده یا در سطل‌های زباله ریخته‌ شده است. حامیان ترامپ هم بارها بویژه در روزهای اخیر تصاویر یا فیلم‌هایی منتشر کرده‌اند که به گفته آنها به این شائبه دامن می‌زند. 
 
* ایراد نرم‌افزاری یا تعمد؟
در چند روز اخیر و حالا که کار انتخابات به بازشماری برخی حوزه‌ها و رای ایالت‌ها رسیده، جمهوری‌خواهان از ایراد اساسی در نرم‌افزار شمارش رای در برخی ایالت‌ها سخن گفته‌اند که به گفته آنها نه فقط رای‌های ترامپ را کم شمرده، بلکه آرای شمرده نشده ترامپ را هم برای دموکرات‌ها محسوب کرده است. همین اشکالات سبب شده تا سخنان ترامپ دایر بر تقلب گسترده در ایالت‌ها و شمرده نشدن آرای وی جدی‌تر گرفته شود. 
مهم‌ترین گاف این نرم‌افزار در میشیگان بوده که به گفته نماینده جمهوری‌خواهان، خطای نرم‌افزاری کشف شده در میشیگان می‌تواند روی هزاران رای ترامپ تاثیر گذاشته باشد. 
ناظر جمهوری‌خواهان در میشیگان هم گفته است: ده‌ها شهر در میشیگان از همان نرم‌افزاری استفاده کردند که باعث شد ۶۰۰۰ رأی در یک ایالت از ترامپ به بایدن تغییر کند. 
‏تد کروز جمهوری‌خواه هم در توئیتی نوشت: وقتی قانون را می‌شکنید، به حکم دادگاه بی‌اعتنایی می‌کنید، آرا را پنهانی مورد شمارش قرار می‌دهید و تهدید به دزدی ریاست‌جمهوری می‌کنید، این دیگر فقط مسأله ایالت پنسیلوانیا نیست. این به همه آمریکا مربوط می‌شود و ما حق داریم انتظار داشته باشیم آرا به صورت عادلانه، شفاف و به دور از پنهانکاری شمارش شوند. 
در پنسیلوانیا هم همین بحث داغ است و کار به شکایت رسمی ستاد ترامپ کشیده اما در آخرین واکنش جاش شاپیرو، دادستان کل ایالت پنسیلوانیا در مصاحبه‌ای سخنان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ درباره غیر‌قانونی بودن و تقلب در آرای شمارش شده در این ایالت را رد کرد. 
 
* یک خواب 2 ساعته
این موضوع را برای نخستین ‌بار پسر ارشد ترامپ مطرح کرد که در برخی ایالت‌ها به وضوح پیش بودیم و بعد از فقط 2 ساعت خواب ناگهان ورق برگشت و ما عقب افتادیم. دموکرات‌ها در پاسخ به این سخنان می‌گویند آنچه سبب شد تا ترامپ ابتدا پیش بیفتد دلیلی نداشت جز شمارش آرای حضوری که شامل دموکرات‌های زیادی نمی‌شد و وقتی کار به شمارش آرای پستی رسید، طبیعی است دست بالاتر به همان دلیلی که بالاتر گفته شد در اختیار دموکرات‌ها باشد. این دلیل اما آنچنان که باید و شاید برای ترامپ و جمهوری‌خواهان قانع‌کننده نبوده است. اریک ترامپ، فرزند دیگر ترامپ هم دیشب در توئیتی نوشت: چگونه بایدن که حتی نمی‌تواند یک اتاق را با هوادارانش پر کند 9 میلیون از آرای اوباما هم بیشتر رای آورده است؟ سناتور ‏کوین مک‌کارتی جمهوری‌خواه هم در حمایت از ترامپ گفته است: در این انتخابات تمام جمهوری‌خواهان کنگره دوباره انتخاب شدند ولی ۱۵ دموکرات صندلی خود را از دست دادند؛ حالا در چنین اوضاعی چطور ممکن است رئیس‌جمهور جمهوری‌خواهان شکست بخورد؟
 
* لشکر مردگان رأی داده
زمانی که کار به تطبیق امضای فرد رای داده و رای پستی فرستاده شده رسید، مشخص شد افراد زیادی در این میان هستند که اساسا از دنیا رفته‌اند و امکان رای دادن نداشته‌اند. استدلال دموکرات‌ها این است که فرد فوت شده رای خود را به صورت پستی داده و بعد مرده. جمهوری‌خواهان هم در واکنش برخی اسناد را رونمایی کرده‌اند و پرسیده‌اند چگونه کسی که در سال 1918 میلادی مرده (یعنی سال پایان جنگ اول جهانی) توانسته سال 2020 رای بدهد؛ مگر آنکه لشکر مردگان به کمک بایدن آمده باشند. از نگاه جمهوری‌خواهان همه این اموات به بایدن رأی داده‌اند. 
جنجال آرای مردگان آن زمان جدی‌تر شد که رودی جولیانی، وکیل دونالد ترامپ با بازنشر گزارشی مستند در توئیتر نوشت: حداقل ۲۱ هزار رای در ایالت پنسیلوانیا ثبت شده که صاحبان آنها سال‌ها پیش فوت کرده‌اند. به گفته وی، 9212 نفر از این افراد دست‌کم ۵ سال پیش، ۱۹۹۰ نفر دست‌کم ۱۰ سال پیش و حداقل ۱۹۷ نفر ۲۰ سال پیش فوت کرده‌اند. 
 
* رأی اشباح
صحبت آرای مردگان در انتخابات ایالات متحده گرم بود که روزنامه آمریکایی واشنگتن‌تایمز از دستیابی دیده‌بان قضایی ایالات‌متحده آمریکا به ۱/۸ میلیون رای اشباح یا آرای بی‌نام و نشان در ۲۹ ایالت خبر داد. اسامی این ایالات منتشر نشده است اما همین می‌تواند دستمایه مانور بیشتر ترامپ روی موضوع تقلب در انتخابات آمریکا باشد. جیم جردن، نماینده جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در واکنش به این آرای عجیب و غریب گفته که این نخستین‌بار است یک حزب به صورت سیستماتیک تلاش می‌کند تا بعد از انتخابات یک انتخابات را ببرد که این جملات هم به نوعی حمایت از سخنان ترامپ درباره دزدی انتخابات توسط دموکرات‌هاست.
 
* رسوایی پاک نشدنی!
تا اینجای کار اسناد و شواهدی که طرفین رقابت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا درباره تقلب و تخلف یکدیگر ارائه کرده‌اند، یک رسوایی تمام عیار برای ایالات متحده‌ای است که همواره مدعی قدیمی‌ترین و مهم‌ترین نظام دموکراتیک دنیاست.
در این بین موضوع مشارکت مردگان در انتخابات می‌تواند به نمادی از تخلف و تقلب انتخاباتی در آمریکا تبدیل شود؛ موضوعی که شاید در کشورهایی که نظام دموکراسی نوپایی دارند نیز اتفاق نیفتد.
به هر حال این رسوایی مانند یک لکه ننگ بر پیشانی نظام سیاسی- انتخاباتی آمریکا خواهد ماند. البته بر اساس شواهد موجود، این تخلفات و تقلب گسترده قطعا تأثیری در نتیجه انتخابات آمریکا نخواهد داشت.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar