ايسنا/ هرساله ميليون‌ها کلونوسکوپي انجام مي‌شود تا سرطان در اسرع وقت تشخيص داده شود. پس‌روده‌بيني يا کولون‌بيني يا کولونوسکوپي معاينه و بررسي داخل پس‌روده (کولون) و انجام اقدامات تشخيصي و درماني با دستگاه پس‌روده‌بين (کولونوسکوپ) را مي‌گويند.

ماهيت معمول اين رويه‌ها و نياز مداوم به آنها باعث شده است محققان در دانشگاه کلرادو بولدر يک دستگاه مخزن مانند رباتيک را براي حرکت و گردش در روده بزرگ، تصويربرداري و حتي نمونه‌برداري کردن روده بزرگ توليد کنند.

قرص‌هاي الکترونيکي قابل خوردن وجود دارد که مي‌توانند هنگام حرکت از يک انتهاي سيستم گوارش به روده ديگر از روده عکس بگيرند. با اين حال، اينها دستگاه‌هاي نسبتاً محدودي هستند و نمي‌توانند درجايي متوقف شوند و به دنبال يک ضايعه مشکوک باشند و آن را بررسي کنند و يا جهت حرکت خود را تغيير دهند و نمونه‌برداري کنند.

اما دستگاهي که محققان آمريکايي توسعه داده‌اند "انداکيولس" (Endoculus) نام دارد و داراي چهار مجموعه از زنجير است که به ربات اجازه مي‌دهد در امتداد بتواند در تمام جهات در داخل روده بزرگ حرکت کند. از پمپ هوا براي باد کردن روده بزرگ و پمپ آب براي تميز کردن ناحيه استفاده مي‌شود. چراغ‌هاي ال.اي.دي تعبيه شده در دستگاه، فضاي درون روده را روشن مي‌کنند و يک بخش نمونه‌برداري آن نيز به دستگاه اجازه مي‌دهد تا از پوليپ‌ها نمونه‌برداري کند.

در حال حاضر دستگاه تقريباً به اندازه يک باتري سي است، اما محققان معتقدند که مي‌توان آن را بسيار کوچک‌تر کرد. حرکت اين دستگاه با استفاده از يک کنترلر بازي ويدئويي انجام مي‌شود، اما مي‌توان تکنيک‌هاي ديد رايانه‌اي را نيز به آن اضافه کرد که به آن اجازه مي‌دهد به تنهايي به حرکت و جستجوي پوليپ‌ها بپردازد.

باتري سي (C battery) يکي از ابعاد استاندارد باتري است که براي استفاده‌هايي چون ابزارهاي قابل حمل و اسباب بازي‌ها به کار مي‌رود. ابعاد اين باتري به طور قرار داد ۵۰ ميلي‌متر (۱٫۹۷ اينچ) طول و ۲۶٫۲ ميلي‌متر (۱٫۰۳ اينچ) قطر در نظر گرفته مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar