مجله ایلیاد/ تا تاریخ ۲۷ اکتبر امسال، فضاپیمای «مارس ۲۰۲۰» ناسا که مریخ‌نورد استقامت و هلیکوپتر نبوغ را با خود همراه دارد، حدود ۲۳.۴ میلیون کیلومتر از مسیر خود را به سمت مریخ پیموده است که می‌توان گفت تنها نصف میسر این فضاپیما باقی مانده است.

دکتر «جولی کانگاس» از آزمایشگاه پیشرانه‌ی جت ناسا، می‌گوید: «فضاپیمای مارس ۲۰۲۰ به نیمه‌ی راه خود رسیده و به زودی در حفره‌ی «جزیرو» مریخ، فرود خواهد آمد.»
اثرات گرانشی خورشید نقش مهمی در مسیر حرکت فضاپیما به سوی مریخ بازی می‌کند. این نیروی گرانشی می‌تواند بر روی حرکت سیاره‌ها، به نسبت یکدیگر نیز اثر داشته باشد. بنابراین باید دانست که مسیر حرکت مارس ۲۰۲۰ به سمت مریخ خط مستقیم نیست، بلکه به‌صورت منحنی است.
 
دکتر کانگاس می‌گوید: «هر چند ما در نیمه‌ی مسیری هستیم که باید به سمت مریخ برویم، ولی این بدین معنی نیست که فضاپیما در وسط فاصله‌ی بین دو سیاره است. اگر به خط مستقیم بنگریم، فضاپیما ۴۲.۷ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، ولی تنها ۲۸.۸ میلیون کیلومتر دیگر با مریخ فاصله دارد.»

در فاصله‌ای که در حال حاضر فضاپیما با زمین دارد، انتقال پیام از کنترل کننده‌های ماموریت در آزمایشگاه پیشرانه‌ی جت ناسا به فضاپیما حدود ۲ دقیقه و ۲۲ ثانیه طول می‌کشد. کنترل کننده‌های ماموریت به‌صورت مداوم سیستم‌های فضاپیما را در این سفر بین سیاره‌ای چک می‌کنند. در تاریخ ۱۵ اکتبر ابزار «RIMFAX» و «MOXIE» که بر روی مریخ‌نورد استقامت نصب شده‌اند از نظر عملکردی آزمایش شدند و نشان دادند که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند. یک خط ارتباطی برای چک کردن وضعیت لوله‌های اشعه‌ی ایکس در ابزار «PIXL» نیز وجود دارد که آزمایش آن نشان داده در وضعیت مناسبی قرار دارد.

دکتر «کیت کومکس» معاون سرمهندس ماموریت مارس ۲۰۲۰، می‌گوید: «ما به صورت مداوم همه‌ی اجزا را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم که در حین پرتاب به مشکلی برنخورده باشند. در زمانی که چک‌های مداوم در حال انجام هستند، باتری‌های مریخ‌نورد و هلیکوپتر شارژ می‌شود، فایل‌های مورد نیاز بر روی فضاپیما آپلود می‌شوند و تصحیح عملکردهای لازم برای برنامه‌ریزی‌های فرود نیز انجام می‌شود تا فضاپیما برای فرود کاملاً آماده باشد.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar